Warsztaty dla nauczycieli „Moja Europa”

Warsztaty_dla_nauczycieli

Ruszyła druga edycja projektu „Moja Europa”, który ma wspomóc nauczycieli we włączaniu w ich działania treści związanych z edukacją antydyskryminacyjną, prawami obywateli Unii Europejskiej oraz inicjatywami europejskimi dla młodzieży. Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej zaprasza nauczycieli z województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i wielkopolskiego do wzięcia udziału w cyklu szkoleń prowadzonych przez doświadczonych i wysoko wykwalifikowanych ekspertów. Jedno spotkanie z tego cyklu odbyło się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Pile, a było poświęcone problematyce dyskryminacji i jej przyczynom, przejawom oraz konsekwencjom. Szczegółowo omawiane było powstawanie i znaczenie stereotypów (w tym autostereotypów), problem mowy nienawiści oraz hejtu w internecie. W części poświęconej dyskryminacji skupiono się na doświadczeniu i definicji dyskryminacji, a także na zmianach społecznych prowadzących do  wyrównania praw grup dyskryminowanych na przestrzeni lat.

Stowarzyszenie Semper Avanti na zlecenie Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej prowadzi w 2018 r. szkolenia dla nauczycieli w ramach drugiej edycji projektu „Moja Europa”. Zajęcia prowadzone są w szkołach ponadpodstawowych i podstawowych przez wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych ekspertów w trzech modułach tematycznych:

1. Wokół dyskryminacji – narzędzia diagnozowania, reagowania i przeciwdziałania dyskryminacji, mowie nienawiści i przemocy rówieśniczej, występującej w szkole oraz w internecie, z uwzględnieniem tematyki antydyskryminacyjnej i równościowej, podstaw prawnych oraz informacji o organizacjach udzielających wsparcia w powyższym zakresie,

2. Prawa człowieka i obywateli Unii Europejskiej – edukacja na rzecz zwiększenia świadomości i aktywności obywatelskiej oraz edukacja o wartościach, w tym: prawa człowieka, międzynarodowe systemy ochrony praw człowieka, ochrona praw wynikających z obywatelstwa UE,

3. Programy i inicjatywy europejskie stworzone w celu wyrównania szans dla młodzieży, takie jak: Erasmus+ (adekwatne sektory i akcje w jego ramach), inicjatywa UE Gwarancje dla młodzieży, Europejski Korpus Solidarności, Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców, aktualne konkursy UE adresowane do młodzieży itp.

Zajęcia z każdego modułu odbywają się w wymiarze 10 godzin lekcyjnych. Liczba nauczycieli uczestniczących w module wynosi minimalnie 10 osób i maksymalnie 30 osób.

Projekt odbywa się na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i wielkopolskiego oraz lubuskiego. Realizacja wszystkich szkoleń musi zakończyć się do 30 listopada 2018 r.

Nauczyciele mogą uczestniczyć w dowolnej liczbie modułów. Ukończenie każdego z nich jest zakończone otrzymaniem certyfikatu.  Każdy uczestnik otrzyma także informacje i materiały dydaktyczne, do wykorzystania w pracy z uczniami.

***

Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi dokumentami:

zaproszenie.pdf
warunki_uczestnictwa.pdf
deklaracja.pdf

oraz do kontaktu z koordynatorką projektu:
Monika Kotnis | telefon: 881 779 744 | e-mail: monika.kotnis@semperavanti.org .

Warsztaty „Moja Europa” mogą odbyć się także w Twojej szkole!

red