Warsztaty edukacyjne dla młodzieży pt. „W pilskiej sieci nie ma śmieci”
9 listopada 2017 r. w Sali Audytoryjnej „Auditorium Maximum” Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile młodzież szkół średnich oraz studenci uczestniczyli warsztatach edukacyjnych w ramach programu pt. „W pilskiej sieci nie ma śmieci”. Celem warsztatów jest propagowanie wiedzy na temat właściwego wykorzystania sieci kanalizacji sanitarnej. Pamiętajmy, że jeśli postępujemy zgodnie z obowiązującymi zasadami unikamy awarii uciążliwych i kosztownych dla mieszkańców oraz bardzo szkodliwych dla środowiska naturalnego.
– To jest tradycja, że Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Pile organizują spotkania, na których poruszamy ciekawe tematy. Dziś mówimy o niewidocznej kanalizacji, o problemach z nią związane. Okazuje się, że co roku wrzucamy setki ton odpadów do muszli ustępowej, czyli tam gdzie nie powinny się znaleźć, ponieważ tworzą niebezpieczne zatory. Wynika to raczej z naszej niewiedzy. Stąd pomysł, aby przeprowadzić społeczną kampanie edukacyjno-informacyjną adresowaną do różnych grup odbiorców. Mam nadzieje, że takie spotkania będą kontynuowane. Do tej grupy, którą tu mamy na spotkaniu jest trudniej trafić niż do dzieci, ale mamy też odpowiednie narzędzia – specjalistów, którzy w ciekawy sposób przekazują tą ważną wiedzę – mówi Joanna Banach, zastępca dyrektora MWiK w Pile. – Na koniec akcji staną w mieście w widocznych miejscach trzy citylighty, na których pojawi się informacja dotycząca zanieczyszczeń, czyli tych odpadów, które pojawić się nie powinny, a stanowią największe zagrożenie dla kanalizacji sanitarnej.
Młodzież zgromadzona w PWSZ mogła wysłuchać trzech interesujących wykładów. Pierwszy dotyczył m.in. przyczyny awarii sieci kanalizacyjnych, który omówił Mariusz Bednarczyk, prezes MWiK w Pile. O procesie oczyszczania, przykładach ponownego wykorzystania odpadu w kraju i za granicą mówił przedstawiciel Spółki „GWDA” w Pile Bartosz Bober. Odpady i ich grupy, system zbiórek, gdzie powinny znaleźć się śmieci, które często wędrują do sieci, to zagadnienia, które poruszył w swoim wykładzie przedstawiciel Związku Międzygminnego PRGOK w Pile – Marek Goleń.
Na koniec odbył się Quiz ekologiczny z nagrodami. Mimo trudnych pytań młodzież z większością nich sobie poradziła bezbłędnie.
PAMIĘTAJ:
– 1 litr zużytego oleju silnikowego wylany do kanalizacji czy do rzeki może zanieczyścić 1 milion litrów wody!
– Niewielka bateria z zegarka elektronicznego jest w stanie zatruć 400 litrów wody i skazić 1 m3 gleby!
– Zużyte oleje do smażenia wylane do kanalizacji stwarzają ogromne problemy w przesyłaniu i oczyszczaniu ścieków oraz zagrażają środowisku. Gorący tłuszcz wylany do kanalizacji po ostygnięciu odkłada się na ściankach rur i powoduje ich niedrożność!
– Więcej awarii sieci kanalizacyjnej to w konsekwencji wyższe opłaty za odprowadzanie ścieków.
Wrzucanie do toalety przedmiotów, które nigdy nie powinny się tam znaleźć prowadzi do poważnych i kosztownych awarii instalacji sanitarnych. Ponadto może dojść do cofnięcia ścieków i zalania mieszkania, ogrodu lub ulicy. Takie zjawiska powodują duże straty materialne, są zagrożeniem sanitarnym dla mieszkańców i bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego.
Sebastian Daukszewicz