Wicemistrzowie północy

Sport pożarniczy to pokaz sprawności strażaka – element wyszkolenia i przygotowania do wykonywania zawodowych zadań, często tych najtrudniejszych, które wymagają dużego wysiłku fizycznego, szybkości działania, refleksu, opanowania i działania w zespole.

W służbie pożarniczej oprócz wyszkolenia i przygotowania zawodowego bardzo ważną rolę odgrywa przygotowanie kondycyjne, umiejętność pracy w zespole oraz wysoka sprawność fizyczna, która w dużej mierze gwarantuje bezpieczeństwo ratowanych oraz ratowników. Oglądając ciężkie zmagania strażaków w konkurencjach sportu pożarniczego można zobaczyć namiastkę codziennej służby oraz wysiłek fizyczny ratownika.

22 maja 2015 roku odbyły się jak co roku „Eliminacje Strefowe do Mistrzostw Wielkopolski w Dwuboju Pożarniczym”, potoczniezwane „mistrzostwami północy wielkopolski”. Do konkurencji indywidualnych wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni oraz pożarniczy tor przeszkód 100 m, przystąpiły następujące drużyny reprezentujące komendy powiatowe Państwowej Straży Pożarnej: Wągrowiec, Złotów, Czarnków, Piła, Gostyń, Oborniki Wlkp. i Chodzież oraz dodatkowo zawodnicy zgłoszeni do udziału w Wielkopolskiej Lidze w Dwuboju Pożarniczym. Zawody, do których stanęło 55 strażaków odbyły się na obiektach sportowych w miejscowości Bolechowo należących do Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu.

Strażacy z Chodzieży do raz drugi w historii chodzieskiej komendy zdobyli bardzo wysokie drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej w dwuboju pożarniczym. Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja KP PSP w Pile a na trzecim miejscu podium uplasowali się strażacy z powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego.

W konkurencji „drabina hakowa” zwyciężył Krzysztof Gajewski z KP PSP Piła uzyskując czas 15,28 s. Miejsce drugie zajął reprezentant chodzieskiej komendy st. kpt. Naranowicz Leszek  z czasem 17,02 s. Na trzecim miejscu uplasował się Paweł Kłodziński z KP PSP Piła, którego czas wyniósł 17,29 s. W „setce” pożarniczej pierwszy był Krzysztof Gajewski, drugi Paweł Kłodziński (obaj z KP PSP Piła) a trzeci st. kpt. Naranowicz Leszek z KP PSP Chodzież.

Klasyfikacja indywidualna w dwuboju pożarniczym:
1.    miejsce – Gajewski Krzysztof KP PSP Piła, czas 35,846 s.,
2.    miejsce – Kłodziński Paweł KP PSP Piła z czasem 37,111 s.
3.    miejsce – Naranowicz Leszek KP PSP Chodzież, czas 37,167 s.,

Klasyfikacja drużynowa w dwuboju pożarniczym:
1.    miejsce – KP PSP Piła.
2.    miejsce – KP PSP Chodzież.
3.    miejsce – KP PSP Czarnków.

Strażacy z KP PSP Chodzież zdobywali kolejno miejsca, uzyskując następujące czasy:

– st. kpt. Leszek Naranowicz: 17,02 s. (hak.), 19,05 s.(100m) – 3 miejsce w dwuboju,

– mł. asp. Jakub Nowak: 29,14 s. (hak.), 22,69 s.(100m) – 16 miejsce w dwuboju,

– st. str. Marcin Wardak: 28,47 s. (hak.), 23,93 s.(100m) – 18 miejsce w dwuboju,

– st. str. Mikołaj Heiman: 32,94 s. (hak.), 22,52 s.(100m) – 25 miejsce w dwuboju,

– st. str. Mateusz Witczak: 32,39 s. (hak.), 23,69 s.(100m) – 28 miejsce w dwuboju,

– st. str. Miłosz Sikora: 39,36 s. (hak.), 21,46 s.(100m) – 39 miejsce w dwuboju,

– st. str. Wojciech Zych: 39,61 s. (hak.), 23,19 s.(100m) – 44 miejsce w dwuboju.

Zawody w Bolechowie to również kolejny start w ramach Ligii województwa wielkopolskiego w Dwuboju Pożarniczym, podczas której najszybsi strażacy z wielkopolski rywalizują przez kilka miesięcy o miano najlepszego sportowca w trakcie 9 zawodów.  Komendę z Chodzieży reprezentuje st. kpt. Leszek Naranowicz, który ukończył tą klasyfikację w tym dniu na wysokim 12 miejscu.

Wszystkim zawodnikom, w tym drużynie z KP PSP z Piły, która dostała się do finału Mistrzostw Wielkopolski w Dwuboju Pożarniczym gratulujemy osiągniętych wyników!

Tekst: asp. Krzysztof Zawistowski
Zdjęcia: mł. asp. Maciej Nowak

wicemistrzowie_polnocy10

wicemistrzowie_polnocy19 wicemistrzowie_polnocy11 wicemistrzowie_polnocy12 wicemistrzowie_polnocy13 wicemistrzowie_polnocy14 wicemistrzowie_polnocy15 wicemistrzowie_polnocy16 wicemistrzowie_polnocy17 wicemistrzowie_polnocy18

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *