Wieczór z poezją w SP 5

Każdy z nas szuka miejsca wytchnienia, ukojenia, oderwania od codzienności. Trzeba takie miejsce tylko odnaleźć, dostrzec. Do pięknej krainy łagodności przenieśli się uczniowie, nauczyciele, absolwenci i zaproszeni goście podczas „Wieczoru z poezją”, który odbył się w poniedziałkowe popołudnie 28 listopada w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 5 im Dzieci Polskich. Mottem przewodnim spotkania były słowa ks. Jana Twardowskiego, które mówią o wartości poezji: „Wiersze ocalają to, co podeptane. W dobie komputerów i techniki objawiają się jako coś ludzkiego, serdecznego, co nie jest zatrute nienawiścią, złością, sporami. Wnoszą ład i harmonię. Odkażają.”

Podczas wieczoru poetyckiego zaprezentowano utwory znanych polskich poetów miedzy innymi Adama Asnyka, Wisławy Szymborskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Adama Mickiewicza czy Juliana Tuwima. Widzowie byli jednocześnie czytającymi, więc współtworzyli atmosferę spotkania. Recytowali uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaprzyjaźniona młodzież z Zespołu Szkół Gastronomicznych, którą „Piątka” gościła nie po raz pierwszy. Z przedstawianych utworów płynęło wiele przesłań, ale jednym z najczęściej powtarzających się było to, że może warto zatrzymać się podczas codziennej gonitwy, wyciszyć się, znaleźć czas na spokój, odnaleźć sens i radość życia. Pomyśleć o swoich radościach, potrzebach i smutkach. Wieczór miał kameralną atmosferę i odbywał się w niezwykłej scenerii, która stanowiła wartość samą w sobie. Przybyłym na wieczorek już przy wejściu udzielał się odpowiedni nastrój. Można było wręcz poczuć przejście ze świata realnego w trochę tajemniczy i baśniowy. W tle cichutko płynęła muzyka Fryderyka Chopina, która stanowiła tło dla czytanych wierszy. Miłą niespodzianką okazał się też występ jednej z mam, która przedstawiła publiczności swój własny wiersz. Miło jest wiedzieć, że wśród rodziców są prawdziwi poeci.

Dzięki takim działaniom mamy nadzieję rozbudzić u uczniów wrażliwość na piękno słowa poetyckiego i uświadomić im konieczność dbania o poprawność językową. W ten sposób promujemy też ich postawy twórcze, stwarzamy możliwość poznania utworów znanych polskich poetów i oczywiście integrujemy się ze środowiskiem.

Z całą pewnością możemy powiedzieć, że „Wieczór z poezją” był prawdziwą ucztą duchową, spotkał się z miłym przyjęciem i pewnie na stałe zagości w naszej szkole.

K. Bruzda

wieczor_z_poezja00

OLYMPUS DIGITAL CAMERA wieczor_z_poezja01 wieczor_z_poezja02 OLYMPUS DIGITAL CAMERA