Wielka Drużyna Zielonych i Schody Edukacyjne są już w SP 5 w Pile

Coraz więcej osób zwraca uwagę na znaczenie ekologii w naszym życiu. Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na efektywną edukację związaną z ekologią, ochroną środowiska jest nauka poprzez działanie. Taką szansę poprzez schody edukacyjne i spotkanie 27 lutego otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Pile.

To już kolejne spotkanie z dziećmi, podczas którego Zygmunt Jasiecki, Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego PRGOK mówił m.in o Wielkiej Drużynie Zielonych PROK, o tym jak ważna jest ochrona środowiska. Na koniec każdy uczeń otrzymał order z logiem drużyny i wizytówkę z cytatem papieża Franciszka o ekologii oraz materiały edukacyjne.

– Problem ekologii jest jednym z najważniejszych, który dotyczy nie tylko osób dorosłych ale również maluchów. Jeśli dzieci nauczymy segregować, dbać o przyrodę, to będą mieli z tego pożytek. Kiedyś mieliśmy czyściej, ale przez rozwój chemii, przemysłu mamy na dworze to co mamy. Dziś fantastycznie uczy dzieci ekologii PRGOK, poprzez takie spotkania czy schody edukacyjne. Uczymy dzieci jak pomóc przyrodzie, która jest bardzo zagrożona. W naszej szkole segregujemy plastikowe butelki, ponieważ trzy razy w tygodniu dzieci dostają mleko, zbieramy nakrętki dla chorego chłopca. Pomysł z naklejkami to rewelacja. Kiedy usłyszałam o tej akacji to pomyślałam, że takie schody z hasłami muszą być w mojej szkole. Tym bardziej, że dziecko tymi schodami przechodzi 50 razy dziennie i ono te hasła zapamięta. Również osoby dorosłe które muszą się ekologii uczyć – mówi Anna Stefanowicz, dyrektor SP nr 5 w Pile.

Kolejnym pomysłem na aktywne uczestnictwo w edukacji ekologicznej w Szkole Podstawowej nr 5 w Pile są schody edukacyjne. To nie pierwsza szkoła i nie ostatnia. Wkrótce także w  instytucjach publicznych pojawią się hasła edukacyjne naklejone na schodach.

– Takich szkół jak ta, z takimi naklejkami na schodach, w najbliższym czasie będzie dużo więcej. Nie tylko w szkołach one będą, ale również w urzędach. Dzwonią do nas władze samorządów lokalnych i pytają o takie naklejki. Za chwilę będziemy w Jastrowiu, Wieleniu, Wyrzysku. Będziemy organizować marsze antysmogowe podobne do tego który odbył się w Pile. Będą spotkania z dziećmi, aby mówić im dlaczego to robimy. To te młode osoby za 20 lat zdecydują w jakim kraju będziemy żyć. Czy będzie czysta woda i czyste powietrze. One dużo wiedzą, jednak mówią, że ich rodzice mało albo wcale nie wiedzą. Kierujemy więc apele do dorosłych poprzez dzieci. Nasze akacje są wysoko oceniane w kraju i już nas naśladują. To że się to udaje, to zasługa moich koleżanek i kolegów, za co im dziękuję – mówi  Zygmunt Jasiecki, Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego PRGOK.

Sebastian Daukszewicz

wielka_druzyna_zielonych00

wielka_druzyna_zielonych39 wielka_druzyna_zielonych01 wielka_druzyna_zielonych02 wielka_druzyna_zielonych03 wielka_druzyna_zielonych04 wielka_druzyna_zielonych05 wielka_druzyna_zielonych06 wielka_druzyna_zielonych07 wielka_druzyna_zielonych08 wielka_druzyna_zielonych09 wielka_druzyna_zielonych10 wielka_druzyna_zielonych11 wielka_druzyna_zielonych12 wielka_druzyna_zielonych13 wielka_druzyna_zielonych14 wielka_druzyna_zielonych15 wielka_druzyna_zielonych16 wielka_druzyna_zielonych17 wielka_druzyna_zielonych18 wielka_druzyna_zielonych19 wielka_druzyna_zielonych20 wielka_druzyna_zielonych21 wielka_druzyna_zielonych22 wielka_druzyna_zielonych23 wielka_druzyna_zielonych24 wielka_druzyna_zielonych25 wielka_druzyna_zielonych26 wielka_druzyna_zielonych27 wielka_druzyna_zielonych28 wielka_druzyna_zielonych29 wielka_druzyna_zielonych30 wielka_druzyna_zielonych31 wielka_druzyna_zielonych32 wielka_druzyna_zielonych33 wielka_druzyna_zielonych34 wielka_druzyna_zielonych35 wielka_druzyna_zielonych36 wielka_druzyna_zielonych37 wielka_druzyna_zielonych38