Wielkanocne śniadanie Grzegorza Piechowiaka z kołami gospodyń. Na straży polskich obyczajów i tradycji

Gospodynie z powiatu chodzieskiego spotkały się z pilskim posłem, wiceministrem rozwoju i technologii Grzegorzem Piechowiakiem na tradycyjnym wielkanocnym śniadaniu. – Bądźmy dumni z naszej kultury kulinarnej i prawdziwych polskich smaków – podkreśla pilski parlamentarzysta.

W ostatnich latach przeżywamy prawdziwy renesans kół gospodyń wiejskich (KGW). – To dzięki działaniom kobiet w nich zrzeszonych, polskie obyczaje świąteczne i tradycje wsi mają szansę przetrwać – mówi Grzegorz Piechowiak, który przed Świętami Wielkanocnymi gościł u gospodyń z KGW w Ratajach, Zacharzynie i Konstantynowie.

Podczas pełnego wielkopolskich specjałów śniadania wielkanocnego, rozmawiano o kultywowaniu lokalnych tradycji kulinarnych i polskich zwyczajów.

Tradycja jako inspiracja i wartość

KGW to jedna z najstarszych form organizacji społecznych, jakie funkcjonują obecnie w Polsce. – Koła odgrywają niezwykle ważną rolę w codziennym życiu polskiej wsi, w integracji tej społeczności. Choć do większości kół wkracza nowoczesność, członkinie nie zaniedbują zwyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Tradycja jest inspiracją do prowadzonej aktywności, ale też dużą wartością, która determinuje kierunki współczesnych działań – podkreśla Piechowiak.

KGW mogą pochwalić się dużym kapitałem społecznym. Ich działalność jest już wielopłaszczyznowa i dotyczy kilku obszarów życia, między innymi społecznego, kulturalnego czy edukacyjnego.

Członkinie KGW przygotowują posiłki na lokalne imprezy, festiwale i konkursy. Kształcą się – uczestniczą w rozmaitych kursach i szkoleniach poszerzających kompetencje nie tylko w dziedzinie gotowania.

Fundusze na rozwój działalności

Od 2018 roku zarejestrowane koła zyskały możliwość otrzymywania regularnej pomocy finansowej z budżetu państwa na realizację swoich statutowych celów. – Dodatkowe fundusze dają większą motywację i możliwość działania na szerszą niż dotychczas skalę – zaznacza Piechowiak.

Jednym ze źródeł finansowania funkcjonowania KGW są środki rozdysponowywane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). – Od 3 kwietnia ARiMR prowadzi nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej. Zachęcam wszystkie koła do pozyskania środków, a także do sformalizowania działalności KGW przez te społeczności, które jeszcze tego nie uczyniły – mówi Grzegorz Piechowiak.

W najbliższym czasie, za pośrednictwem gmin, istotne wsparcie do KGW zostanie przekazane z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości na przeprowadzenie kampanii profilaktycznych. W regionie pilskim, środki z Funduszu Sprawiedliwości trafią do KGW w gminach Chodzież, Szamocin, Czarnków, Lubasz, Trzcianka, Nowy Tomyśl, Szydłowo, Damasławek, Okonek, Złotów czy Zakrzewo.

Jakub Monterial

wielaknocne_sniadanie

wielaknocne_sniadanie_02 wielaknocne_sniadanie_03 wielaknocne_sniadanie_04 wielaknocne_sniadanie_05 wielaknocne_sniadanie_06 wielaknocne_sniadanie_07 wielaknocne_sniadanie_08 wielaknocne_sniadanie_09 wielaknocne_sniadanie_10 wielaknocne_sniadanie_11 wielaknocne_sniadanie_12 wielaknocne_sniadanie_13 wielaknocne_sniadanie_14 wielaknocne_sniadanie_15 wielaknocne_sniadanie_16 wielaknocne_sniadanie_17 wielaknocne_sniadanie_18 wielaknocne_sniadanie_19 wielaknocne_sniadanie_20 wielaknocne_sniadanie_21 wielaknocne_sniadanie_22 wielaknocne_sniadanie_23 wielaknocne_sniadanie_24 wielaknocne_sniadanie_25 wielaknocne_sniadanie_26