Wielkie święto pszczół na Kaliskim Zawodziu

Już w najbliższą niedzielę 11 sierpnia odbędzie się 4 edycja Wielkopolskiego Dnia Pszczół organizowanego przez Samorząd Województwa Wielopolskiego i Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. Na odwiedzających czeka moc atrakcji. Start imprezy o godzinie 12.00 na terenie Rezerwatu Archeologicznego na Kaliskim Zawodziu.

 

Zbliża się kolejna edycja regionalnego pszczelarskiego święta. Tradycyjnie 8 sierpnia obchodzony jest Dzień Pszczół, który zwraca uwagę społeczeństwa na znaczenie pszczół w życiu człowieka oraz ich roli w przyrodzie. Z tej okazji Samorząd Województwa Wielkopolskiego przygotował czwartą edycję Wielkopolskiego Dnia Pszczół na terenie Rezerwatu Archeologicznego Zawodzie w Kaliszu. Impreza, której głównym tematem są pszczoły i pszczelarstwo pokazuje jak wyjątkowe znaczenie ma obecność i hodowla pszczół w aspekcie gospodarczym, przyrodniczym i kulturowym.

 

– 4 edycja Wielkopolskiego Dnia Pszczół przed nami. Ponownie ta duża impreza plenerowa obędzie się  na terenie Rezerwatu Archeologicznego Zawodzie w Kaliszu. Na odwiedzających przewidziano wiele rozmaitych atrakcji m.in. jarmark pszczelarski, pokazy bartnictwa, pasiekę edukacyjną, kulinaria z miodem, występy artystyczne oraz atrakcje dla dzieci. Pszczoły są naszymi sprzymierzeńcami ich praca ma ogromne znaczenie dla ludzkości dlatego warto podkreślić ich ciężka pracę oraz edukować najmłodszych o tych wyjątkowych owadach. Serdecznie Państwa zapraszam do odwiedzenia wydarzenia 11 sierpnia. – mówi Gospodarz Wydarzenia, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

 

Dodatkowym urozmaiceniem będą pięknie zaaranżowane i przystrojone tematycznie stoiska wystawców, w ramach  konkursu na „Najciekawsze Stoisko Wielkopolskiego Dnia Pszczół”, którzy w ciekawy sposób będą promowali wielkopolskie pszczelarstwo, produkty pochodzenia pszczelego oraz znaczenie pszczół w przyrodzie i życiu człowieka. Bogaty program wydarzenia zwraca uwagę także na najmłodszych uczestników Pikniku, dla których przewidziano animacje, możliwość zobaczenia pracy pszczelarza i pszczół w ulu, i inne atrakcje. Warto podkreślić, że na terenie naszego Województwa sektor pszczelarski od 2018 roku otrzymuje wsparcie finansowe na poprawę warunków bytowych pszczół. Łącznie z budżetu Województwa Wielkopolskiego przekazano już 14 milionów do wielkopolskich pasiek na zakup węzy pszczelej oraz pokarmów pszczelich.

 

Wstęp na Wydarzenie jest darmowy dlatego warto wykorzystać wolny czas 11 sierpnia  odwiedzić teren  Rezerwatu Archeologicznego i stać się przyjacielem pszczół.

 

Bartosz Zalas