Wielkopolanie i Lubuszanie zamienili góry na mundur – ruszyły „Ferie z WOT”

Blisko 120 kandydatów stanęło przed bramami batalionów   12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zamiast odpoczywać   w ferie, postanowili wykorzystać ten czas na wojskowy trening i zostać Terytorialsami.

 

Zdecydowaną część wśród rekrutów stanowią pełnoletni uczniowie. To m.in. z myślą o nich powstał projekt „Ferie z WOT”. Tym razem w koszarach w Śremie, gdzie stacjonuje 124. batalion lekkiej piechoty, zameldowało się 9 uczniów – na co dzień kolegów z Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej. Swoją przygodę   z mundurem rozpoczynają również bracia – bliźniacy, którzy przekroczyli bramę  151. blp w Skwierzynie. Wszyscy nowi rekruci spotkają się  w 122. blp w Dolaszewie, który poprowadzi tegoroczne szkolenie w ramach „Ferii w WOT”.

 

Warto podkreślić, że projekt realizowany przez Wojska Obrony Terytorialnej nie jest propozycją wypoczynku a szkoleniem podstawowym kandydatów na Terytorialsów. Zimowe wakacje są doskonałym momentem na spełnienie marzeń o mundurze dla uczniów i studentów, którzy w tym momencie nie muszą rezygnować z nauki. Wśród wcielających się ochotników, większość stanowili właśnie uczniowie i studenci.

 

Lubuszanie i Wielkopolanie, którzy zdecydowali się zostać Terytorialsami, dopełniali wczoraj ostatnich formalności i po raz pierwszy włożyli mundury. W szesnastodniowym szkoleniu podstawowym wezmą udział osoby, które dotąd nie miały styczności ze służbą wojskową. Dziś, rekruci musieli przystąpić do sprawdzianu z wychowania fizycznego, by instruktorzy ocenili, z jaką formą wkraczają do wojska. Każdy kolejny dzień to intensywny, kilkunastogodzinny trening wojskowy. Przyszli Terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią a także elementami taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego i pracować z mapą. Kandydaci, którzy udowodnią, że są godni, by stać się żołnierzami i zaliczą egzamin z „pętli taktycznej”, złożą przysięgę wojskową w Czarnkowie.

 

Oczywiście „szesnastka” to dopiero wstęp do dalszego szkolenia. Po złożeniu przysięgi, Terytorialsi będą kształcić się dalej w swoich macierzystych batalionach. Pełne wyszkolenie żołnierza WOT trwa 3 lata, nim osiągną gotowość bojową.

 

por. Anna JASIŃSKA-PAWLIKOWSKA

foto: st.szer.spec. Justyna SZEMBERSKA

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *