Wielkopolska Izba Lekarska: środki z Chin i koronazglowy.pl

Do Wielkopolskiej Izby Lekarskiej dotarły środki indywidualnej ochrony sprowadzone z Chin przez działającą przy Naczelnej Izbie Lekarskiej Fundację „Lekarze Lekarzom” dzięki wsparciu pochodzącej z Poznania Dominiki Kulczyk. Do magazynu Wielkopolskiej Izby Lekarskiej po dwóch dostawach – 23 i 30 kwietnia 2020 roku – trafiło 78 000 maseczek chirurgicznych, 116 000 maseczek typu FFP2 N95, 7750 kombinezonów, 7600 przyłbic i 7600 gogli. Środki do WIL dostarczyła współpracująca z Lions Club firma Raben. Jest to 7,75% wszystkich środków, które były przeznaczone dla okręgowych izb lekarskich w całej Polsce.

Przypominamy, że Wielkopolska Izba Lekarska jest partnerem strategicznym akcji koronazglowy.pl i to właśnie poprzez tą akcję zostaną rozdysponowane środki sprowadzone z Chin.

W ramach akcji były zbierane do tej pory środki od darczyńców a także uszyte maseczki (ponad 21 000) i wykrojone fartuchy (800) w Centrum Szkoleniowym EDU WIL przekształconym na czas epidemii w zakład krawiecki. W ramach akcji koronazglowy.pl odbyło się w Wielkopolsce 355 dostaw m.in. maseczek chirurgicznych, maseczek szytych, przyłbic, gogli, czepków, fartuchów, kombinezonów, rękawiczek, ochraniaczy na obuwie, płynów do dezynfekcji i filtrów bakteryjno-wirusowych do różnych podmiotów w tym na oddziały szpitalne (110 dostaw), do mniejszych podmiotów POZ i AOS, praktyk lekarskich i stomatologicznych (245 dostaw).

– Jesteśmy dumni z akcji prowadzonej w Wielkopolsce przez cztery podmioty: Wielkopolską Izbę Lekarską, Oddział Poznań Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, Lekarzy Medycyny Ratunkowej i Stowarzyszenie „Leczymy z Misją”. Możemy działać dzięki grupie kilkudziesięciu wolontariuszy, w tym pracowników naszej izby lekarskiej, którym bardzo za ich pracę dziękuję. Dziękuję również całej grupie osób szyjącej maseczki i wykrawającej fartuchy w przerobionym na zakład krawiecki Centrum Szkoleniowym EDU WIL na ul. Szyperskiej w Poznaniu. Dzięki ludziom dobrej woli nasi lekarze i lekarze dentyści mogą uzyskać pomoc  – zaznacza Artur de Rosier – Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

Na środki indywidualnej ochrony rozprowadzane przez akcję koronazglowy.pl wpłynęło już ponad 2000 kolejnych zapotrzebowań. Środki z Chin zostaną rozdysponowywane wśród lekarzy i lekarzy dentystów, którzy zgłosili zapotrzebowanie i przyjmują pacjentów w czasie epidemii. 40% środków trafi do lekarzy wykonujących pracę w jednostkach szpitalnych, 24% do lekarzy dentystów, 19% do lekarzy wykonujących pracę w ramach lecznictwa POZ i AOS. 17% środków zostanie zabezpieczone na sytuacje nagłe i dostarczone nie później niż w ciągu 60 dni do podmiotów, które staną się ogniskami wirusa lub będą znajdować się w powiecie o podwyższonej liczbie zachorowań.

Mając na uwadze, że możliwości akcji koronazglowy.pl i potrzeby mogą się nie zrównoważyć Wielkopolska Izba Lekarska uruchamia też Giełdę Ofert ŚOI, czyli stronę, na której lekarze i lekarze dentyści będą mogli się zapoznać z ofertami wpływającymi od dostawców środków. W połowie maja 2020 roku lekarze i lekarze dentyści będą mogli od zapoznać się z pierwszymi ofertami.

Katarzyna Strzałkowska
Rzecznik Prasowy
Ośrodek Komunikacji Medialnej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej
Fot. Monika Bączek, OKM WIL

srodki_z_chin1_01

srodki_z_chin1_02