Wielkopolska. Nowe „Jadłodzielnie” | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Wielkopolska. Nowe „Jadłodzielnie”

  W Wielkopolsce powstanie 8 nowych jadłodzielni. Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przyjęli uchwałę w ramach rozstrzygnięcia konkursu „Wielkopolskie Jadłodzielnie”. Wsparcie w wysokości 113 tys. zł pozwoli utworzyć 8 miejsc dzielenia się żywnością w naszym Regionie.  

  Samorząd Województwa Wielkopolskiego ogłosił konkurs skierowany do Samorządów Terytorialnych na możliwość uzyskania dofinansowania stworzenia miejsca ograniczającego marnowanie żywności pt. „Wielkopolskie Jadłodzielnie”. Jadłodzielnie to punkty, w których mieszkańcy dzielą się żywnością, która jest zdatna do spożycia, w sytuacji gdy zakupili lub ugotowali za dużo. Zostawiają żywność dla wszystkich innych, którzy mają na nią ochotę. Jadłodzielnia powinna być wyposażona w chłodnię oraz regał na warzywa, owoce czy opakowane produkty sypkie.

  - Wielkopolskie Jadłodzielnie” umożliwiają samorządom lokalnym pozyskania środków na stworzenie punktów dzielenia się żywnością zdatną do spożycia, gdzie mieszkańcy będą mogli pozostawić żywność i produkty spożywcze w odpowiednich warunkach dla innych mieszkańców swoich miejscowości. Dofinansowanie uzyskało 8 przedsięwzięć na łączną kwotę blisko 113 tys. zł. Dzięki funkcjonowaniu takich punktów podniesiona zostanie świadomość lokalnych społeczności dotycząca racjonalnego gospodarowania żywnością i produktami. To także piękna inicjatywa wzmacniania więzi społecznych. – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

  W ramach konkursu zgłoszono 8 projektów, które po ocenie formalnej i merytorycznej wniosków zostały zakwalifikowane do uzyskania dofinansowania. Wsparcie trafi do Gmin Rawicz, Trzcianka, Luboń, Swarzędz, Budzyń, Szamotuły, Sulmierzyce oraz Koło. Samorządy pozyskały dofinansowanie od 6 tys. zł do nawet 20 tys. zł, przy czym kwota nie mogła przekroczyć 80% wartości przedsięwzięcia zgodnie z regulaminem konkursu.

  Powołanie konkursu jest jedną z form realizacji „Programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025”. W ramach realizacji jego założeń powoływane są inicjatywy zwiększające świadomość konsumentów na temat racjonalnego  gospodarowania żywnością. Doskonale w ten trend wpisuje się tworzenie miejsc, gdzie nadmiar żywności lub produktów spożywczych może zostać przekazany innym osobom.

  Lista rankingowa konkursu ” Wielkopolskie Jadłodzielnie”  

  1. Gmina Rawicz – Wielkopolska Jadłodzielnia w Rawiczu – 16 246 zł

  2. Gmina Trzcianka – Lepiej mądrze gospodarować, niż wyrzucić i zmarnować – utworzenie Jadłodzielni w Trzciance – 20 000 zł

  3. Miasto Luboń – Jadłodzielnia Luboń. Podziel się jedzeniem i poczęstuj – 6 280 zł

  4. Gmina Swarzędz – Swarzędzka jadłodzielnia – 20 000 zł

  5. Gmina Budzyń – WIELKOPOLSKIE JADŁODZIELNIE – NIE MARNUJ, DZIEL SIĘ JEDZENIEM – 16 064 zł

  6. Miasto i Gmina Szamotuły – PODZIEL SIĘ, NIE MARNUJ! – 16 800 zł

  7. Gmina Miejska Sulmierzyce – Sulmierzycka lodówka społeczna – zakup przeszklonej witryny chłodniczej – 6 000 zł

  8. Gmina Miejska w Kole – Kolska Jadłodzielnia – 11 600 zł

  B.Z.

  wielkopolskie_nowe_jadlodzielnie1_01

  wielkopolskie_nowe_jadlodzielnie1_03 wielkopolskie_nowe_jadlodzielnie1_02