Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu zamienił się w las!

Tajemnice bushcraftingu, bezpieczne grzybobranie, leśne know-how – to tylko niektóre z tematów, które poznali dzisiaj uczestnicy wydarzenia „Las w Urzędzie”. Na jeden dzień przestrzeń Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego zamieniła się w las, w którym dziesiątki Wielkopolan w każdym wieku edukowało się z zakresu leśnictwa i ochrony środowiska.  

 

Projekt został zorganizowany w ramach współpracy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, Państwowej Straży Łowieckiej w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, Stowarzyszenia „Leśnym Dukatem” oraz Ogrodu Botanicznego UAM.

 

Od samego rana uczennice i uczniowie z wielkopolskich szkół podstawowych poznawali tajemnice polskich lasów. Na stoiskach Państwowej Straży Łowieckiej w Poznaniu, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu dzieci mogły m.in. zobaczyć poroża zwierzyny płowej, budki lęgowe dla owadów, poznać sekrety bushcraftingu, zapoznać się z rodzajami grzybów i kleszczy, które mogą spotkać w lesie, a nawet odegrać sygnał powitalny na instrumentach łowieckich wykonanych z drewna.

 

– Jako społeczeństwo jesteśmy zobowiązani do ochrony naszych zasobów przyrodniczych. Lasy są naszym wspólnym dobrem, ale musimy wiedzieć, jak o nie właściwie dbać. Temu służy ta inicjatywa – mówi wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk. Bardzo istotne jest, aby tę edukację o naszym środowisku zaczynać od jak najmłodszych lat, dlatego bardzo cieszy mnie tak liczny udział najmłodszych Wielkopolanek i Wielkopolan – dodaje.

 

Druga część wydarzenia została skierowana do dorosłych gości, którzy mogli wysłuchać wykładów ekspertów od środowiska. Dr inż. Anna Wierzbicka z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaprezentowała zasady leśnego know-how, czyli co nam wolno robić w lesie, a czego zabrania prawo. O bezpiecznych spotkaniach ze zwierzyną leśną opowiadała Milena Stemplewska-Zawierucha z Państwowej Straży Łowieckiej w Poznaniu. Uczestnicy dowiedzieli się, jak należy postępować kiedy spotkają dzikie zwierzę w lesie, a także jak nie niszczyć ich siedlisk. Z kolei przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu omawiali zasady bezpiecznego grzybobrania, a dr n. med. Agnieszka Dyk-Duszyńska przedstawiła zagrożenie, jakim są kleszcze w lesie i jak skutecznie się przed nimi chronić.

 

Nina Swarcewicz

WUW w Poznaniu