Wiosna na „Przedmościu Piła”

Wiosna_na_przedmosciu

Pilskie Muzeum Wojskowe (w organizacji) zaprasza w niedzielę, 29 marca, na pieszy rajd tropem pilskich fortyfikacji z okresu II wojny światowej.

Pozycja pilska zwana „Przedmościem Piła” to linia wybudowanych przez Niemców umocnień broniąca dostępu do miasta od wschodu. Betonowe schrony w dużej liczbie przetrwały do dnia dzisiejszego i stanowią ciekawy przykład infrastruktury fortyfikacyjnej.

Niestety schrony „Przedmościa Piła” nie są wpisane do rejestru zabytków. Chcemy to zmienić, w tym celu zapraszamy wszystkich miłośników fortyfikacji i historii Piły na wspólny rajd tropem pilskich fortyfikacji w celu zbadania aktualnego stanu zachowania obiektów. Ostatnio trafiają do nas informacje o uszkodzeniach schronów w celu pozyskania ich stalowych elementów na złom.

Potencjał turystyczny „Przedmościa Piła” jest nadal niewykorzystany, trzeba zadbać o schrony, same się nie obronią, dlatego podsumowaniem rajdu będzie złożenie wniosku o wpis do rejestru zabytków.

Czas: Niedziela 29.03.2015r.

Zbiórka: Godz. 10:00 Plac Zwycięstwa.  

Trasa: Startujemy pieszo od schronu znajdującego się przy szosie na Złotów w okolicach Jez. Płotki  i idziemy linią jezior do szosy bydgoskiej, następnie przez teren dawnego poligonu do ul. Wawelskiej. Rajd kończymy wspólnym ogniskiem przy schronach na Leszkowie.

Wszystkich zainteresowanych koniecznie prosimy o kontakt na adres przedmoście.pila@gmail.com i potwierdzenie udziału. W zależności od ilości osób wpisanych na listę przygotujemy logistycznie transport uczestników z Placu Zwycięstwa na miejsce startu i powrót z Leszkowa do centrum miasta.

Serdecznie zapraszamy!!!!

Więcej informacji na stronie www.pila.fortyfikacje.pl

Przemysław Olszyński
dyrektor
Pilskie Muzeum Wojskowe (w organizacji)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *