Wizyta pilskich seniorów w Gnieźnie

15 listopada br. odbyła się zorganizowana przez Panią Poseł do Parlamentu Europejskiego Krystynę Łybacką wycieczka grupy 46 pilskich seniorów do Gniezna. Wypełniony do ostatniego miejsca autokar wyjechał z Piły punktualnie o godzinie 6 rano, aby po dwóch godzinach jazdy zameldować się w pierwszej stolicy Polski.

Wizytę w Gnieźnie Seniorzy rozpoczęli od zwiedzania fabryk bombek Bolglass. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość poznania procesu wytwarzania bombek, sposobu ich lakierowania oraz dekorowania. Na zakończenie wizyty była możliwość zakupu pierwszych prezentów świątecznych w zakładowym sklepiku.

Następnie grupa Seniorów udała się do siedziby stowarzyszenia Promyk, które wspólnie ze Stowarzyszeniem Młodych Wielkopolan przygotowało drobny poczęstunek w postaci ciastka i porannej kawy. Seniorzy dyskutowali i wymieniali się poglądami na tematy związane z aktywizacją osób starszych. Na koniec spotkania w siedzibie stowarzyszenia Seniorzy w ramach podziękowania za gościnę przekazali pani Prezes Stowarzyszenia Halinie Dyc materiały promujące Powiat Pilski przekazane przez Starostę Powiatu Pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

Stamtąd wycieczka udała się do gnieźnieńskiej katedry, podczas zwiedzania której Seniorzy poznali jej historię, zwiedzili Drzwi Gnieźnieńskie oraz jej podziemia. Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym odbył się niezwykle ciekawy seans Światło i Dźwięk przedstawiający historię początków Państwa Polskiego.

Interesującym punktem programu była również wizyta w Instytucie Kultury Europejskiej (IKE) w Gnieźnie. Po kampusie wchodzącego w skład Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oprowadził dyrektor Instytutu Lech Gołyński. Wizyta w Gnieźnie zakończyła się obiadem, na który zaprosiła uczestników wyjazdu Pani Europoseł Krystyna Łybacka.

Wyjazd do Gniezna to tylko jedna z wielu inicjatywa Pani Poseł skierowanych do grup senioralnych z północnej Wielkopolski. W każdy czwartek w godz. 11.00-12.30 w biurze Pani Poseł , tj. ul. Drygasa 29 w Pile, odbywają się bezpłatne zajęcia nauki języka niemieckiego.

Wszystkie osoby chcące dołączyć do grupy seniorów uczących się języka niemieckiego w biurze Pani Europoseł oraz innych jej inicjatywach proszone są o kontakt z asystentem Pani Europoseł Piotrem Pałczyńskim, nr telefonu: 505-488-923, adres e-mail: piotr.palczynski@lybacka.pl .

P.P.

wizyta_pilskich_seniorow00

wizyta_pilskich_seniorow03 wizyta_pilskich_seniorow01 wizyta_pilskich_seniorow02