Właściciele kontrabandy zatrzymani

Pilscy policjanci zabezpieczyli kolejne kilogramy nielegalnego tytoniu. Do przeszukań w dwóch różnych sprawach doszło na terenie gminy Kaczory oraz w Pile. Zatrzymani to mężczyźni w wieku 56 i 40 lat. Obaj usłyszeli już zarzuty za przestępstwo karno-skarbowe.

Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarzą Komendy Powiatowej Policji w Pile w ciągu ostatnich kilku dni zrealizowali dwie kolejne sprawy z zakresu przestępczości akcyzowej.

Do pierwszego zatrzymania doszło w dniu 6 marca br. Pilscy „pegowcy” ustalili, że 56-letni mieszkaniec gminy Kaczory przechowuje w miejscu swojego zamieszkania nielegalne wyroby tytoniowe. W czasie przeszukania posesji należącej do sprawcy policjanci ujawnili i zabezpieczyli prawie 20 kg tytoniu ciętego nieoznaczonego polskimi znakami akcyzy skarbowej. Wartość uszczuplenia podatku akcyzowego wyliczono na kwotę blisko 15 tys. 1zł.

Drugie zatrzymanie miało miejsce kilka dni później, tj. 14 marca. W tym przypadku policjanci tego samego Wydziału w jednym z pilskich mieszkań znaleźli krajankę tytoniową bez wymaganych znaków akcyzy o wadze 15 kg. Właścicielem nielegalnego towaru okazał się 40-letni mieszkaniec Piły. Straty Skarbu Państwa oszacowano na kwotę około 12 tys. zł.

Obaj podejrzani usłyszeli zarzuty z art. 65 par. 1 i 3 Kodeksu karno skarbowego przechowywania wyrobów akcyzowych nieoznaczonych znakami akcyzy. Za ten czyn grozi im wysoka kara finansowa.

Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą pilskiej jednostki Policji od początku roku, w ramach realizacji swoich ustawowych zadań, wraz z kolegami ze Służby Celnej zrealizowali  łącznie 9 spraw dotyczących tzw. „szarej strefy” w dziedzinie handlu wyrobami tytoniowymi  bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Działalność tej strefy naraża Skarb Państwa w skali ogólno krajowej na wielomilionowe straty. Dlatego też skuteczność miejscowych stróżów prawa w tej materii jest godna naśladowania.

KPP Piła

wlasciciele_kontrabandy00

wlasciciele_kontrabandy01