Włoskie miasto Imola oficjalnie partnerem miasta Piły

Każde z miast partnerskich Piły wyróżnia się czymś szczególnym, ciekawą historią, rozwijającą się gospodarką, kulturą, turystyką, sportem lub wyjątkowymi możliwościami spędzania wolnego czasu. Wymiana doświadczeń stanowi ważny element polityki rozwoju miasta Piły i regionu.

1 lipca miało miejsce podpisanie umowy o współpracy partnerskiej Piły z włoskim miastem Imola, znanego z toru, na którym do 2006 odbywały się wyścigi Formuły 1 oraz z pomnika legendarnego niedźwiedzia Wojtka, którym zaopiekowali się żołnierze II Korpusu Polskiego generała Andersa. Zwierz przeszedł z nimi szlak bojowy, był świadkiem bitwy o Monte Cassino.

Osoby zaangażowane w podpisanie umowy partnerskiej to: Daniele Manca – burmistrz miasta Imola oraz Annalia Gugliemi – komisarz ds. usług dla obywateli i innowacji. Od 1973 roku współpracowała z magazynem i wydawnictwem Centrum Studiów Europy Wschodniej (CSEO), która publikuje we Włoszech prace niezależnej kultury krajów Europy Wschodniej. Mieszkała w Lublinie od 1978 do 1982 roku, uczyła języka włoskiego na Uniwersytecie Katolickim. W tym czasie miała kontakt z rzeczywistością opozycji, spotkała Lecha Wałęsę, Tadeusza Mazowieckiego i innych. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, zaangażowała się w tajnych strukturach Solidarności. Umowa o współpracy partnerskiej została zawarta na czas nieokreślony.

– Polaków w Imoli jest 300, a więc mamy tam taką małą Polonię, która mam nadzieję włączy się do naszej współpracy – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły. – Dla nich ważna jest współpraca w zakresie wymiany dzieci i młodzieży w ramach programu Erasmus. Chcą, aby dzieci poznawały kulturę polską. Druga ważna dla nich dziedzina to wymiana gospodarcza. Obydwie strony chcą, aby nasi przedsiębiorcy pojawili się u nich i pokazali swoje zasoby. Interesuje ich działalność naszego Philipsa. Będą przygotować duży projekt infrastruktury (wymiana oświetlenia). Mają rzekę, która jest dziś rzeką dziką i bardzo ich zainteresował nasz program związany z aktywizacją rzeki, nabrzeży. Natomiast dla naszego regionu ważny element to ich doświadczenia związane ze spółdzielczością. To, co nam przedstawiono, to zupełnie inny poziom spółdzielczości – wyższy, lepiej rozwinięty. Potrafili się zorganizować wokół różnych dziedzin związanych z przemysłem spożywczym. Nasze sady w okolicy mogą skorzystać z ich doświadczenia. Interesuje ich również medycyna i współpraca z PWSZ w zakresie rehabilitacji. Bardzo ciekawa też jest inicjatywa kulturalna. Od wielu lat w Imoli odbywa się na bardzo wysokim poziomie wydarzenie kulturalne Imola in musica, który jest podobny do naszego Music Festival & Master Class. Padła propozycja, aby połączyć te dwa projekty i razem je promować w Europie. Wtedy taki wspólny projekt mógłby uzyskać dofinansowanie z funduszy europejskich – puentuje prezydent Głowski.

11 lipca 2016 także miało miejsce spotkanie z Konsulem Generalnym RP w Mediolanie – Jerzym Adamczykiem i wicekonsulem – Bartoszem Skwarczyńskim, pilaninem, który z Piotrem Głowskim, kiedy on był Senatorem RP współpracował. Konsul zapewnił, że obejmie swoim patronatem wydarzenia, które będą organizowane.

Pierwsza okazja do współpracy pojawi się już we wrześniu – w ramach przygotowywanego i pilotowanego przez Gminę Piła programu „Europa dla Obywateli – Jedność w różnorodności – międzynarodowa debata młodych o solidarności Europejczyków”. Wtedy będziemy mieli okazję gościć 5-osobową delegację z Imoli.

Sebastian Daukszewicz

SONY DSC

wloskie_miasto09 wloskie_miasto01 wloskie_miasto02 wloskie_miasto03 wloskie_miasto04 SONY DSC wloskie_miasto06 wloskie_miasto07 wloskie_miasto08

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *