Wnętrostwo u psów

milusinscy_pazdz_2016

Ostatnio byłam z moim psem u weterynarza. Okazało się, że jest dwustronnym wnętrem. Lekarz stwierdził, że jądra nie zeszły do moszny i zostały w brzuchu. Tiger ma 1 rok i jest Staffordem Amerykańskim. Pytanie moje jest następujące: co w takiej sytuacji należałoby zrobić? Czy wykonać dodatkowe badanie, np. badanie krwi, USG itd? Dodam tylko, że odruchy samcze pies posiada. Boję się, aby nie doszło do nowotworu, który może pojawić się w takim przypadku. Co by mi Pan Doktor radził? Krystyna z Łobżenicy.

Wnętrostwo brzuszne jest wskazaniem do wykonania zabiegu operacyjnego celem odnalezienia i usunięcia jader. Badanie USG nie zawsze jest w takich przypadkach pomocne. Dla dobrego chirurga znalezienie jąder w jamie brzusznej nie jest problemem, a badanie krwi przed zabiegiem zawsze jest wskazane.

Wnętrostwo jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niezstąpieniem jąder do moszn. Zatrzymaniem się ich w tkance łącznej jamy brzusznej, bądź w kanale pachwinowym. Zejście jąder z jamy brzusznej do moszny powinno nastąpić do 10 dnia po urodzeniu. Często jednak trwa dłużej, gdzie jądra pojawiają się w wieku 6-8 tygodni. U szczeniaków może lekarz weterynarii spróbować leczenia hormonalnego, które czasami daje bardzo dobre efekty i jądra zejdą do moszny.

Mimo zatrzymania się jądra w jamie brzusznej bądź kanale pachwinowym jest ono nadal aktywne hormonalnie. Powoduje to normalne zachowanie i wszelkie odruchy samcze. W przypadku wnętrostwa jednostronnego płodność jest ograniczona, z kolei przy wnętrostwie obustronnym wnęter jest niepłodny. Spowodowane jest to podwyższoną temperaturą jądra, która uniemożliwia proces spermatogenezy. U psów z wnętrostwem istnieje o 20% większe zagrożenie występowania nowotworów jądra. Występują one pod postacią guzów z komórek Sertolego, komórek Leydiga oraz nasieniaków. Nowotwory niezstąpionego jądra są również aktywne hormonalnie. Często produkują hormony żeńskie co prowadzi do feminizacji psa i hamowania produkcji krwinek czerwonych w szpiku kostnym. Komórki nowotworowe są złośliwe i mają tendencję do przerzutów.

Większość psów trafia jednak na leczenie z powodu innych objawów paranowotworowych. Pies ma wyłysiały grzbiet i boki ciała oraz ciemną skórę. Feminizacja objawia się zwisającą moszną i napletkiem. Niekiedy dochodzi nawet do ginekomastii, tj. powiększenia gruczołu sutkowego. Niejednokrotnie wnęter staje się atrakcyjny dla innych samców.

U wnętrów częściej spotyka się inne schorzenia genetyczne: przepuklinę pępkową, przepuklinę pachwinową, problemy z prąciem czy z napletkiem oraz nawykowe zwichnięcie rzepki.

Z powodu powikłań związanych z tą przypadłością najlepszym sposobem leczenia jest usunięcie chirurgiczne przemieszczonego jądra. Najczęściej przy okazji odbywa się również usunięcie zdrowego jądra, co prowadzi do kastracji. Jądro chore najczęściej doprowadza do feminizacji i powstania komórek nowotworowych stąd konieczność jego usunięcia, z kolei usunięcie jądra zdrowego ma na celu wykluczenie możliwości pokrycia suki i ewentualnego przekazania wady. Z medycznego punktu widzenia kastracja jest wskazana z uwagi na skłonność u wnętrów do skręcania się nasieniowodów.

Proszę nie panikować, gdyż nowotwory występują u psów kilkuletnich. Warto poszukać weterynarza, który przeprowadzi zabieg usunięcia jąder i cieszyć się zdrowiem swojego pupila.

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.