Wspieramy polskie rodziny! Będzie program Mieszkanie+!

porzucek_baner

Wspieranie polskich rodzin to od początku jeden z najważniejszych priorytetów Prawa i Sprawiedliwości. Rodzina jest podstawową i najważniejszą komórką społeczną, której bezpieczeństwo, stabilność oraz rozwój powinny odgrywać wiodącą rolę w polityce państwa. My to rozumiemy, dlatego rząd jeszcze w tym roku rozpocznie szczegółowe prace nad projektem Mieszkanie +, którego ramy zostały ostatnio zaprezentowane.

To pierwszy plan, który rozwiąże problemy mieszkaniowe Polaków, a jednocześnie podniesie standard życia, wesprze rodziny, a także, co bardzo ważne, pobudzi polską gospodarkę.

Oprócz pracy i godnej płacy, rodzina potrzebuje mieszkania, które często bywa nieosiągalne, szczególnie na samym początku. Wiele rodzin nie ma zdolności kredytowej lub musi zadłużyć się na całe życie, a wysokie raty utrudniają normalne funkcjonowanie. Naszym celem jest poprawa tej sytuacji.

Po wielkim programie Rodzina 500+ i wielu innych prorodzinnych rozwiązaniach, które dzięki Prawu i Sprawiedliwości już z sukcesami funkcjonują, czas na Mieszkanie +. Program ten to kompleksowy plan budownictwa mieszkaniowego, który zgodnie z zapowiedziami premier Beaty Szydło oraz ministra Andrzeja Adamczyka oparty jest na trzech filarach: przystępnych cenowo mieszkaniach na wynajem, budownictwie społecznym oraz wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe.

– Plan budowy mieszkań na wynajem skierowany jest do wszystkich obywateli, bez względu na wiek czy sytuację osobistą. Chcemy pomagać nie tylko najbiedniejszym, ale też realnie wesprzeć klasę średnią. Koszt najmu mieszkań będzie kształtował się, w zależności od regionu, od ok. 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Dodatkowo będzie istniała możliwość docelowego przeniesienia własności – mówi premier Beata Szydło.

To bardzo ważne, że rząd chce wspierać najuboższych, ale i klasę średnia, która jest w zaniku. Przez ostatnie lata bardzo mocno postępowało rozwarstwienie społeczne, gdzie bogatsi stawali się jeszcze bogatsi, a ubodzy jeszcze biedniejsi.

Plan budowy mieszkań na wynajem zakłada utworzenie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego, który będzie przekazywał państwowe grunty pod budowę mieszkań. Dzięki temu koszt mieszkań nie będzie obejmował ceny działek, a pieniądze zarobione na operowaniu państwowymi nieruchomościami zostaną przeznaczone na budowę, co nie obciąży państwowego budżetu.

Kolejnym filarem programu Mieszkanie+ jest pomoc dla budownictwa społecznego, tak bardzo istotnego zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Rządowi zależy na pobudzeniu tego potencjału, dlatego z określonego rodzaju wsparcia budownictwa czynszowego – dofinansowania, dotacji lub preferencyjnych kredytów – będą mogły korzystać samorządy, spółki gminne, TBS-y, spółdzielnie mieszkaniowe. To z pewnością pobudzi gospodarkę i da impuls do rozwoju naszych samorządów.

Wreszcie program Mieszkanie+ umożliwi oszczędzanie na cele mieszkaniowe, w tym remonty lub budowę własnego domu. Polacy będą mogli gromadzić środki na subkontach mieszkaniowych, które będą uzupełniane przez państwowe premie, co wpisuje się w założenia programu wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Marcin Porzucek, poseł na Sejm RP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *