Wśród piękna bożonarodzeniowych pieśni

W pierwszą niedzielę Adwentu (30 listopada) w Ewangelickim Kościele pw. św. Jana w Pile odbył się „I Ekumeniczny Przegląd Kolęd i Pastorałek pilskich chórów parafialnych”. Podczas niego członkowie Towarzystwa Pomocy Chorym (TPCH) im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile przeprowadzili kolejną zbiórkę publiczną na rzecz budowy pilskiego hospicjum stacjonarnego. W wyniku kwesty uzyskano 1.398,61 zł na ten szczytny cel, a darczyńcy za dobro okazane potrzebującym otrzymywali kalendarze Towarzystwa na 2015 rok.

Podczas „Przeglądu” kościół dosłownie „pękał w szwach”. Mimo mroźnej pogody tłumy Pilan przybyły aby podziwiać młodszych i starszych artystów wykonujących najpiękniejsze kolędy i pastorałki z całego świata. Zgromadzonych przywitał pomysłodawca przedsięwzięcia – Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile – ks. Tomasz Wola. Kilka słów powiedział także obecny na „Przeglądzie” Prezydent Miasta Piły Pan dr Piotr Głowski, który przybył wraz ze swoimi zastępcami: Panią Beatą Dudzińską i Panem Krzysztofem Szewcem. Ze strony Towarzystwa obecny był jego zarząd (Prezes dr n. med. Paweł Wiszniewski, Wiceprezes Pani Józefa Wiśniewska, skarbnik Pani Teresa Stanios) i członkowie na czele z Panem Edwardem Kurgunem. Prócz setek Pilan nie zabrakło również proboszczów parafii (m.in. ks. Zbigniewa Hula z parafii pw. Świętej Rodziny, która wkrótce będzie obchodziła Jubileusz 100-lecia istnienia, rozpoczynający się już w najbliższą sobotę 6 grudnia o godz. 18.00 odprawieniem Mszy św Trydenckiej (po łacinie i tyłem do wiernych) czy też mediów lokalnych oraz dziennikarza „Gościa Niedzielnego” Pani Karoliny Pawłowskiej.

Jak mówił ks. Tomasz Wola „Spotykamy się w pierwszą niedzielę Adwentu, a jest to razem z okresem Bożego Narodzenia czas, który łączy chrześcijan różnych Kościołów. Tak więc ekumenicznie, nasz dzisiejszy „Przegląd” nie m formuły konkursowej, jest za to pełnym wzruszeń spotkaniem ludzi, którzy kochają śpiew i pragną w ten sposób wyrazić swoją miłość do Boga i do drugiego człowieka”.

To „zadanie” zostało w pełni zrealizowane. Podczas wieczoru wystąpiło łącznie pięć pilskich chórów: Chór „Soli Deo” z Parafii pw. Jana Bosko, Chór z Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego (oba pod kierunkiem Pani Karolin Pettke), Chór „św. Cecylii” z Parafii pw. Świętej Rodziny w Pile (pod kierunkiem Pani Barbary Wawrzyniak), Chór „Pasja” z Parafii pw. św. Antoniego w Pile (pod kierunkiem Pani Marioli Urbanek) oraz najmłodszy stażem Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga (pod kierunkiem Pana Waldemara Ratajczaka). Artyści wykonali m.in. „Nad Betlejem w ciemną noc”, „Z narodzenia Pana”, „Archanioł Boży Gabriel”, „Gdy się Chrystus  rodzi”, „Przystąpmy do szopy”, „Kłaniamy Ci się Chryste”, „Jezusek czuwa” czy też „Joy to the World”.

Wzruszającym momentem było wspólne zaśpiewanie (pod kierunkiem Pana Waldemara Ratajczaka) przez dziesiątki muzyków kolędy „Wśród nocnej cieszy”, którą po chwili na gorącą prośbę zgromadzonych Pilan wykonano powtórnie. Zanim to jednak nastąpiło głos zabrał Prezes Towarzystwa Pomocy Chorym dr n. med. Paweł Wiszniewski, który opowiedział o działalności Towarzystwa i serdecznie podziękował przybyłym za przybycie i datki do puszek na rzecz budowy pierwszego pilskiego hospicjum stacjonarnego. Następnie razem z ks. Wolą wspólnie wręczyli na ręce dyrygentów występujących chórów podziękowania ufundowane przez sponsora koncertu – Studio „K2” Z Piły.

Na zakończenie warto również dodać, że zgodnie z kilkuletnią tradycją na rzecz pilskiego hospicjum wystąpi również chór „Halka” z Regionalnego Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile, który zaśpiewa nie tylko w towarzystwie solistów i orkiestry, ale także we współpracy z innymi chórami. Koncert będzie miał miejsce 28 grudnia, szczegółowe informacje ukażą się wkrótce na stronie Towarzystwa oraz lokalnych mediach.

Zarząd Towarzystwa składa serdecznie podziękowania inicjatorowi „I Ekumenicznego Przeglądu Kolęd i Pastorałek pilskich chórów parafialnych” – ks. Tomaszowi Woli, występującym chórom i ich dyrygentom oraz wszystkim darczyńcom, którzy swoją obecnością i datkiem do puszki wsparli dzieło budowy hospicjum w Pile.

Anna Fons

wsrod_piekna_bozonarodzeniowych10

wsrod_piekna_bozonarodzeniowych26 wsrod_piekna_bozonarodzeniowych11 wsrod_piekna_bozonarodzeniowych12 wsrod_piekna_bozonarodzeniowych13 wsrod_piekna_bozonarodzeniowych14 wsrod_piekna_bozonarodzeniowych15 wsrod_piekna_bozonarodzeniowych16 wsrod_piekna_bozonarodzeniowych17 wsrod_piekna_bozonarodzeniowych18 wsrod_piekna_bozonarodzeniowych19 wsrod_piekna_bozonarodzeniowych20 wsrod_piekna_bozonarodzeniowych21 wsrod_piekna_bozonarodzeniowych22 wsrod_piekna_bozonarodzeniowych23 wsrod_piekna_bozonarodzeniowych24 wsrod_piekna_bozonarodzeniowych25

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *