Wyciągnął kartę kierowcy podczas przewozu pasażerów

wyciagnal_karte_kierowcy

Kierowca, a szczególnie kierowca autokaru, który odpowiada za życie dziesiątek osób, nie może mylić się w obliczaniu czasu jazdy i odpoczynku. A kiedy już sam nie wie i pyta przewoźnika, a ten doradza mu wyciągnięcie karty z tachografu, to jest już bardzo źle. Wielkopolscy inspektorzy ukarali bałagan przewozowy.

W czasie wakacji inspektorzy zwracają szczególną uwagę na przewóz osób. Autokary z pasażerami kursują intensywnie w kierunku miejsc atrakcyjnych turystycznie. Niestety prowadzący je kierowcy popełniają błędy, które obniżają poziom bezpieczeństwa w transporcie.

Taką sytuację ujawnili pilscy inspektorzy 27 lipca, kontrolując autobus jadący z wycieczką z jednej z wielkopolskich miejscowości nad polskie morze. Analiza danych z tachografu autobusu ujawniła, że kierowca bezpodstawnie wyciągnął swoją kartę z tachografu i, nie rejestrując na niej swojej aktywności, przejechał ponad sto kilometrów z pasażerami. Kierowca wyjaśnił pilskim inspektorom, że pogubił się w liczeniu czasu pracy i odpoczynku. Pomylił się i myśląc, że musi zakończyć pracę poprosił szefa o zmiennika. Za radą szefa wyciągnął kartę i dokończył przewóz. Analiza, którą przeprowadzili inspektorzy ujawniła, że kierowca pomylił się faktycznie i mógł jeszcze kilka godzin kierować autobusem, całkiem legalnie. Kierowcę za wyciągnięcie karty z urządzenia rejestrującego ukarano mandatem karnym w wysokości 2000 zł, a wobec przewoźnika zostanie przeprowadzone postępowanie administracyjne zagrożone karą kilku tysięcy złotych.

WITD w Poznaniu