Wymarzony debiut Drozdowicza

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Reprezentacja Polski w chodzie sportowym wzięła udział w międzynarodowych zawodach w chodzie sportowym, które rozgrywano tradycyjnie od wielu lat w czeskich Podebradach. Swój międzynarodowy debiut odnotował zawodnik pilskiej „Gwdy” Arkadiusz Drozdowicz.

W ramach tej imprezy przeprowadzono dziesięciomecz w kategorii seniorów i juniorów. Startowały reprezentacje krajów europejskich, które mają najwięcej do powiedzenia w tej konkurencji. Arek, mimo że jest juniorem młodszym (16-17 lat) wystąpił w reprezentacji polski juniorów (18-19 lat). Eliminacje do tych zawodów odbyły się podczas Halowych Mistrzostw Polski Juniorów w Toruniu, podczas których zawodnik „Gwdy” w imponującym stylu wywalczył mistrzostwo Polski w swojej kategorii wiekowej. Debiut podopiecznego trenera Ignacego Krzewińskiego wypadł bardzo dobrze. W chodzie na 10 km w silnej stawce, starszych od siebie zawodników zajął czternaste miejsce, uzyskując czas 47:01, poprawiając tym samym rekord życiowy aż o 2 minuty i 16 sekund. Podczas zawodów panowała wysoka temperatura, która uniemożliwiał osiągnięcie jeszcze lepszego wyniku.

Urokliwe wielkopolskie miasteczko Zaniemyśl stało się stolicą polskiego chodu. Od trzynastu lat rozgrywane są tam największe w Polsce zawody w chodzie sportowym w obsadzie międzynarodowej. Od kilku lat współorganizatorami tej imprezy są trenerzy i działacze PLKS „Gwda” Piła. Tak też było w tym roku. W zawodach tych zwykle startuje czołówka krajowa, padają wyniki na poziomie europejskim. Zawodnicy kwalifikują się do najważniejszych mistrzowskich imprez międzynarodowych. W gronie największych indywidualności tej imprezy był zawodnik pilskiej „Gwdy”, Arkadiusz Drozdowicz, który wygrał chód na dystansie 10 km juniorów młodszych z doskonałym czasem 45:33, bijąc swój, już i tak wyśrubowany rekord życiowy o kolejne półtora minuty. Tym samym wyrósł on na zawodnika dużego formatu. Polski Związek Lekkiej Atletyki postanowił juniora młodszego Arkadiusza Drozdowicza włączyć do składu trzyosobowej reprezentacji Polski juniorów na Puchar Europy, który odbędzie się w miesiącu maju w Hiszpanii. Będzie to zatem kolejny start zawodnika „Gwdy”, ucznia Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. Staszica w Pile w dużych międzynarodowych zawodach sportowych.

W Zaniemyślu na podium stanął również młodzik Miłosz Szmyt, który w swojej kategorii w chodzie na 5 km zajął trzecie miejsce z wynikiem 28:38. Zawody w Zaniemyślu były również kwalifikacją do mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Z szansy zakwalifikowania do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży obok Arka Drozdowicza skorzystali: Karolina Koziarska, która w chodzie na 5 km juniorek młodszych uzyskała wynik 28:16 i Krystian Piasecki w chodzie na 10 km juniorów młodszych z czasem 56:52. Udanie też debiutował Radosław Sójka, który był w chodzie na 5 km młodzików czwarty z wynikiem 31:37 oraz Bartosz Sikorski również na 5 km – 33:05.

Zbigniew Łapacz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *