Wypadek dwóch TIR-ów w Budzyniu

4 grudnia 2020 roku o godzinie 12:40 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymało informację poprzez Centrum Powiadamiania Ratunkowego o zderzeniu dwóch samochodów ciężarowych na drodze krajowej nr 11 na wysokości Budzynia.

Zadysponowano zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP z Chodzieży, OSP KSRG Budzyń, Policję oraz ambulans Państwowego Ratownictwa Medycznego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na drodze krajowej K-11 stoją dwa uszkodzone samochody ciężarowe z naczepami – zablokowany jest jeden pas ruchu. Kierowca pojazdu, który został uderzony w tył znajduje się na zewnątrz (bez widocznych obrażeń), a drugi kierowca jest uwięziony w kabinie (przytomny) – uszkodzony cały przód ciągnika siodłowego.

Działania straży pożarnej w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wykonaniu dostępu do poszkodowanego przy użyciu sprzętu ratowniczego hydraulicznego (wydostano zakleszczone nogi kierowcy). Następnie ewakuowano poszkodowanego na zewnątrz i udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy (wsparcie psychiczne i badanie urazowe). Przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego po przebadaniu kierowcy ciężarówki nie zakwalifikował go do hospitalizacji. Droga krajowa K-11 na czas działań była całkowicie zablokowana. Plamę płynów eksploatacyjnych samochodu ciężarowego posypano sorbentem, a rozrzucone elementy samochodów usunięto na pobocze drogi. Policja zorganizowała objazd, a następnie kierowała ruchem drogowym w sposób wahadłowy.

W działaniach trwających blisko 2 godziny brało udział 6 zastępów straży pożarnej (16 strażaków), Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz zarządca drogi – GDDKiA.

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Leszek Naranowicz

All-focus

All-focus