Wypadek TIR-a w Chodzieży

31 października 2020 roku w nocy o godzinie 00:40 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymało informację poprzez Centrum Powiadamiania Ratunkowego o wypadku tira na drodze K-11 w Chodzieży.

Zadysponowano zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP z Chodzieży, Policję oraz ambulans Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na wzniesieniu drogi K-11, TIR (ciągnik siodłowy z naczepą) zjeżdżając w dół zjechał na przeciwległy pas drogi, ściął betonowy słup energetyczny, wbił się w bariery ochronne i łamiąc się w pół zablokował jeden pas jezdni. Kierowca został poszkodowany, a pierwszej pomocy udzielił mu ratownik, który najechał na zdarzenie karetką transportową oraz okoliczni mieszkańcy. Na miejsce dojechały również radiowozy Policji.

Działania straży pożarnej w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu (przytomnemu) kierowcy. Przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego po przebadaniu kierowcy ciężarówki zakwalifikował go do hospitalizacji i przetransportował do Izby Przyjęć. Na terenie działań policja kierowała ruchem w sposób wahadłowy. Z uwagi na rozszczelnienie zbiornika z olejem napędowym dalsze działania polegały na zabezpieczeniu wycieku i przepompowaniu palnej substancji do pojemników zastępczych. Powstała plama olejowa została posypana sorbentem oraz piaskiem. Na teren działań przybyło pogotowie energetyczne, które przy pomocy własnego podnośnika odłączyło zwisające przewody, a następnie przy pomocy własnego dźwigu usunęło z chodnika powalony słup energetyczny. Przedstawiciele GDDKiA rozstawili znaki ostrzegawcze, a następnie zadysponowali swoje siły i środki w celu usunięcia zanieczyszczeń z drogi oraz zabezpieczyli uszkodzone barierki ochronne. Ciągnik siodłowy wraz z naczepą został odholowany przez przybyłą pomoc drogową – przy użyciu przecinarki do stali odcięto zdeformowaną część barierki ochronnej, która uniemożliwiała wydobycie pojazdu.

W działaniach trwających blisko 5 godzin brały udział 3 zastępy straży pożarnej (8 strażaków), Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne, GDDKiA, pogotowie energetyczne, pomoc drogowa.

Opracowanie: mł. bryg. Leszek Naranowicz
Zdjęcia: mł. bryg. Leszek Naranowicz, mł. kpt. Paweł Felski

wypadek_tira1_01

wypadek_tira1_03 All-focus