Wysoccy Bracia Kurkowi uczcili odzyskanie niepodległości

Podobnie, jak w całym kraju, również Bractwo Kurkowe w Wysokiej uroczyście obchodziło 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Najpierw przedstawiciele wysockiego Bractwa uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej w miejscowym kościele pw. N.M.P Różańcowej. Następnie, wraz z pozostałymi delegacjami, udali się pod pomnik ku czci Powstańców Wielkopolskich poległych w walkach o Wysoką na początku stycznia 1919 roku, gdzie złożyli wiazankę kwiatów. Nie obyło się również bez salutu armatniego dla uczczenia 100 rocznicy Niepodległości Polski. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości Siostry i Bracia udali się na strzelnicę „Walochówka”, gdzie przeprowadzone zostało strzelanie o godność Króla Niepodległościowego A. D. 2018, będące jednoczeście ostatnim strzelaniem statutowym w bieżącym roku.

Tradycyjnie, rywalizowano w w strzelaniu do tarcz honorowych oraz do tarczy królewskiej. Fundatorem pierwszej z tarcz honorowych był właściciel Gabinetu Rehabilitacji i Masażu LIBRA-MED Dawid Liebrecht. W rywalizacji do niej zwyciężył Brat Jan Mrotek, przed Bratem Waldemarem Koteckim i Bratem Mirosławem Mantajem.

Z kolei najlepszym strzelcem do tarczy ufundowanej przez Brata Andrzeja Oziminę okazał się Brat Tomasz Miedziński, który wyprzedził Brata Adama Nowaka oraz Brata Franciszka Miedzińskiego.

Trzecią z tarcz honorowych była tarcza podarowana przez Brata Marka Madeja. I tu doszło do największej niespodzianki turnieju, gdyż pierwsze miejsce i wspomnianą tarczę zdobyła niespełna 10-letnia wnuczka Brata Strzelmistrza Romana Sadzaka – Nikola. Wyprzedziła Ona Braci: Mariusza Nowaka i Waldemara Koteckiego. Jak więc widać trening z dziadkiem nie poszedł na marne.

Ostatnią z tarcz ufundowała Siostra Kamila Helińska. Przypadła ona w udziale Bratu Tomaszowi Miedzińskiemu, który okazał się lepszy od Braci: Romana Sadzaka i Mariusza Nowaka.

Największe emocje wzbudza zawsze strzelanie o godność Króla. Tym razem, oprócz tarczy królewskiej, jako trofeum jubieluszowe były medale z podobizną marszałka Józefa Piłsudskiego. Zostały one specjalnie wybite na okoliczność jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości. Królem Niepodległościowym A.D. 2018 został Brat Prezes Jan Mrotek, Pierwszym Rycerzem – Siostra Patrycja Liebrecht, zaś Drugim Rycerzem – Brat Roman Sadzak.

Jak zawsze, turniej zakończył się strzelaniem do Kura. Najlepszym okazał się Brat Roman Sadzak wyprzedzając Siostrę Kamilę Helińską oraz swoją wnuczkę Nikolę, która tym samym udowodniła, iż jej sukces w strzelaniu do tarczy Brata Madeja nie był dziełem przypadku.

M.M.

wysoccy_bracia_kurkowi00

wysoccy_bracia_kurkowi17 wysoccy_bracia_kurkowi01 wysoccy_bracia_kurkowi02 wysoccy_bracia_kurkowi03 wysoccy_bracia_kurkowi04 wysoccy_bracia_kurkowi05 wysoccy_bracia_kurkowi06 wysoccy_bracia_kurkowi07 wysoccy_bracia_kurkowi08 wysoccy_bracia_kurkowi09 wysoccy_bracia_kurkowi10 wysoccy_bracia_kurkowi11 wysoccy_bracia_kurkowi12 wysoccy_bracia_kurkowi13 wysoccy_bracia_kurkowi14 wysoccy_bracia_kurkowi15 wysoccy_bracia_kurkowi16