Wystawa ze zbiorów BWA i UP w Pile

Pod patronatem Tętna Regionu

Od 10 lipca  Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile zaprasza na nową wakacyjną wystawę ze zbiorów własnych. Pasjonaci sztuki i nie tylko mogą oglądać do 26 lipca obrazy zmarłych, a jeszcze nie tak dawno tworzących nowe działa,  pilskich artystów: Eugeniusza Ćwirleja (1925-2007) oraz Andrzeja Mikołaja Sobolewskiego ( 1955-1999).

– Myślę, że dzisiejsza obecność tylu państwa na otwarciu wystawy to taki pośmiertelny sukces tych artystów. Jesteśmy z nimi i po raz kolejny próbujemy wrócić poprzez oglądniecie tych prac do wspomnień. Wielu z nas ich pamięta doskonale. Jest to też okazja, aby młode pokolenie przyjrzało się temu, co się kiedyś działo w sztuce, jakie prace powstawały – mówił podczas otwarcia Tadeusz Ogrodnik, dyrektor BWAiUP w Pile.

Eugeniusz Ćwirlej /1925 – 2007/

Urodził się w Gaju Małym k. Szamotuł; zmarł w Chodzieży; woj. wielkopolskie. Studia plastyczne w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem profesorów: J. Piaseckiego, St. Szczepańskiego, E. Wasilkowskiego. Najchętniej malował pejzaże. Miał ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, w licznych muzeach regionalnych i zbiorach prywatnych kolekcjonerów w kraju oraz w USA, Kanadzie, Australii, Rosji, Francji, Hiszpanii, Holandii, Szwecji, Szwajcarii, Niemiec i Włoch. BWA i UP w Pile posiada w swoich zbiorach 44 prac Artysty.

Andrzej Mikołaj Sobolewski /1955 – 1999/

„Zajmował się malarstwem nieczystym i innymi przekazami około wizualnymi”. Był członkiem ugrupowań artystycznych krajowych i międzynarodowych. Uczestniczył w wielu sympozjach, seminariach, plenerach i warsztatach artystycznych. Od 1978 r. twórca wielu działań, m.in. prateatr, performance, solo-art, teatr instrumentalny (z kompozytorem Januszem Kohutem). Dokumentacja video z jego działań „Solo-Art” w zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej – Warszawa. Był autorem kilkunastu wystaw indywidualnych. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych regionalnych, krajowych i zagranicznych. Był laureatem nagród i wyróżnień krajowych i międzynarodowych. Autor licznych artykułów teoretycznych i popularyzatorskich. Prowadził własną działalność wydawniczą i video-dokumentacyjną. Był archiwistą, komisarzem i prelegentem wielu zdarzeń artystycznych. W zbiorach BWA i UP w Pile znajduje się 28 prac A. M. Sobolewskiego.

Sebastian Daukszewicz

wystawa_ze_zbiorow_bwa10

wystawa_ze_zbiorow_bwa32 wystawa_ze_zbiorow_bwa11 wystawa_ze_zbiorow_bwa12 wystawa_ze_zbiorow_bwa13 wystawa_ze_zbiorow_bwa14 wystawa_ze_zbiorow_bwa15 wystawa_ze_zbiorow_bwa16 wystawa_ze_zbiorow_bwa17 wystawa_ze_zbiorow_bwa18 wystawa_ze_zbiorow_bwa19 wystawa_ze_zbiorow_bwa20 wystawa_ze_zbiorow_bwa21 wystawa_ze_zbiorow_bwa22 wystawa_ze_zbiorow_bwa23 wystawa_ze_zbiorow_bwa24 wystawa_ze_zbiorow_bwa25 wystawa_ze_zbiorow_bwa26 wystawa_ze_zbiorow_bwa27 wystawa_ze_zbiorow_bwa28 wystawa_ze_zbiorow_bwa29 wystawa_ze_zbiorow_bwa30 wystawa_ze_zbiorow_bwa31

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *