XI Festiwal Nauki w Pile zakończony

Czy można popsuć lub naprawić dowolny gen, jak wyglądała ewolucja w rozumieniu genetyka, jakie nadzieje i obawy pojawiają się wokół modyfikacji genetycznych organizmów – to tylko niektóre tematy, jakie przedstawione zostały podczas XI Festiwalu Nauki, organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. St. Staszica w Pile.

Uczelnia kolejny raz zaprosiła do rozpoczęcia przygody z nauką. W tym roku wszystkie festiwalowe wydarzenia podporządkowano hasłu CIAŁO I UMYSŁ. Partnerem Festiwalu była Rada Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk – z prof. Magdaleną Fikus na czele (Przewodnicząca RUN PAN, członek Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, współorganizatorka pierwszych festiwali nauki w Polsce, członek rady Programowej Centrum Nauki Kopernik), dlatego też pilska publiczność mogła skorzystać z wiedzy znakomitych badaczy, reprezentujących najlepsze jednostki naukowe w kraju.

Oprócz tematów związanych z genetyką, które zgromadziły ogromną widownię, pojawiły się także kwestie dotyczące epidemii autyzmu, fotografii w sztuce i nauce, jak również zagrożeń języków świata. Dużą popularnością cieszyły się także spotkania z dziennikarzami mediów ogólnopolskich, którzy opowiadali – jak tworzyć dobre materiały prasowe i jak wygląda warsztat dziennikarzy radiowych – czyli magia radia i oswajanie mikrofonu.

Nie zabrakło również tradycyjnego panelu NAUKI Z PRZYMRUŻENIEM OKA. Było więc m.in. o: świecie mechaniki kwantowej a mechanizmach rządzących światem; o związkach człowieka z energią; o zjawiskach i złudzeniach optycznych; o inteligentnych instalacjach i domach myślących za człowieka; o tym jak słyszymy i odbieramy dźwięki; o świecie widzianym oczami małego dziecka, o dbaniu o własne ciało oraz o tym, jak udzielić pierwszej pomocy w przeróżnych, niebezpiecznych sytuacjach. Nie zabrakło także dużej dawki wiedzy chemicznej oraz ekonomicznej.

Podczas tego dnia, studenci Uczelni zorganizowali także finał akcji DKMS Helpers’ Generation oraz zorganizowali zbiórkę krwi. Dzień nauki z przymrużeniem oka, stał się także okazją do spotkania z niezwykle kreatywnymi studentami PWSZ w Pile ze Studenckich Kół Naukowych oraz z Samorządu Studenckiego. Każdy, kto chciała dowiedzieć się o możliwościach rozwoju zawodowego, mógł skorzystać z porad Biura Karier, a osoby myśląc o nauce również  na uczelniach zagranicznych, mogły porozmawiać ze studentami zagranicznymi, uczącymi się na pilskiej PWSZ.
Festiwal zakończyła HARMONIA CIAŁA I UMYSŁU, podczas której odbyły się warsztaty Zen, pokazy sztuk walki (m.in. aikido, kenjutsu), wystawa sztuki oraz degustacja zielonych herbat.

Kolejny raz uczestnicy Festiwalu Nauki w Pile, który w tym roku otworzyli patroni honorowi: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosław Gowin, Starosta Pilski – Eligiusz Komarowski oraz Rektor PWSZ w Pile – prof. nzw. dr hab. Donat Mierzejewski, mogli przekonać się, że nauka nie zna ograniczeń wiekowych, a odkrywanie tajników ludzkiego ciała i umysłu, może być fascynującą przygodą…

Aleksandra Fabiszak
PWSZ Piła

festiwal_nauki_zakonczony00

festiwal_nauki_zakonczony22 festiwal_nauki_zakonczony01 festiwal_nauki_zakonczony02 festiwal_nauki_zakonczony03 festiwal_nauki_zakonczony04 festiwal_nauki_zakonczony05 festiwal_nauki_zakonczony06 festiwal_nauki_zakonczony07 festiwal_nauki_zakonczony08 festiwal_nauki_zakonczony09 festiwal_nauki_zakonczony10 festiwal_nauki_zakonczony11 festiwal_nauki_zakonczony12 festiwal_nauki_zakonczony13 festiwal_nauki_zakonczony14 festiwal_nauki_zakonczony15 festiwal_nauki_zakonczony16 festiwal_nauki_zakonczony17 festiwal_nauki_zakonczony18 festiwal_nauki_zakonczony19 festiwal_nauki_zakonczony20 festiwal_nauki_zakonczony21