Za nami finał XVII Turnieju Wiedzy o Pile

19 uczennic i uczniów wszystkich pilskich szkół podstawowych,  wzięło udział w finale XVII Turnieju Wiedzy o Pile, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich.   Rywalizacja była bardzo zacięta, a wszyscy jej uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat historii i teraźniejszości naszego miasta. Rywalizacja odbywała się pod patronatem Prezydenta Miasta Piły.

Finał XVII Turnieju Wiedzy o Pile poprzedziły eliminacje szkolne, które do ostatecznej rozgrywki  wyłoniły dziewiętnaścioro uczennic i uczniów, ze wszystkich publicznych i niepublicznych pilskich szkól podstawowych.

Finał turnieju podzielono na cztery etapy, podczas których uczestnicy odpowiadali na pytania związane nie tylko z historią Piły od czasu jej powstania, ale również z teraźniejszością naszego miasta. Odpowiedzi oceniało czteroosobowe jury, któremu przewodniczył kustosz Muzeum Stanisława Staszica Maciej Usurski. Był on również autorem większości pytań i zadań, z jakimi musieli się uporać uczestnicy finału.

– Myślę, że w tegorocznej edycji uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z odpowiedziami na pytania i z rozwiązywaniem zadań – ocenił przewodniczący jury po zakończeniu finału XVII Turnieju Wiedzy o Pile. – Największą trudność sprawiło uczestnikom zadanie, w którym na podstawie krótkiego filmiku, trzeba było opisać sytuację oraz określić miejsce, w którym się ona odbywała (Fragment Polskiej Kroniki Filmowej pokazujący niemieckich jeńców, prowadzonych w lutym 1945 roku przez żołnierzy Armii Czerwonej, wokół dzisiejszego placu Zwycięstwa.). Być może dlatego, że zadanie w takiej formie,  pojawiło się podczas turnieju po raz pierwszy – dodał Maciej Usurski.

Opinie M. Usurskiego potwierdzili uczestnicy finału.

– Większość pytań nie sprawiła mi problemów, bo się dużo uczyłam i byłam bardzo dobrze przygotowana. Najtrudniej odpowiedzieć było na pytania związane z filmem, ale i w tym przypadku udało mi się zdobyć kilka punktów – powiedziała Julia Soter, uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 i zwyciężczyni XVII Turnieju Wiedzy o Pile.  Drugie miejsce wywalczył uczeń Szkoły Podstawowej nr 11 im. Królowej Jadwigi Paweł Bujacz, a trzecie uczennica Szkoły Podstawowej nr 6 im. Lotników Polskich Julia Żubryj.

XVII Turniej Wiedzy o Pile odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Piły, a jego organizatorami były następujące instytucje: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana i Muzeum Stanisława Staszica. Biblioteka oraz Biuro Prezydenta Miasta Piły byli fundatorami nagród dla zwycięzców i uczestników turnieju.

UM Piły (Piotr Gadzinowski)

za_nami_final_turnieju1_01

za_nami_final_turnieju1_06 za_nami_final_turnieju1_02 za_nami_final_turnieju1_03 za_nami_final_turnieju1_04 za_nami_final_turnieju1_05