Zabytki są dobrem wszystkich Polaków!

porzucek_baner_net

Rządowy Program Odbudowy Zabytków to szansa na rewitalizację budynków użyteczności publicznej. Wśród propozycji dominują te dotyczące obiektów sakralnych. Mają one niezwykłą wartość nie tylko dla katolików, ale są dobrem wszystkich Polaków, spuścizną naszych przodków.

Do samorządów północnej Wielkopolski trafi kilkadziesiąt milionów złotych. To one same decydowały, które zadania znajdą się na liście. Gmina Piła wskazała kościoły: Świętej Rodziny i św. Antoniego. Otrzyma też środki na renowację zabytkowego budynku SP nr 2.

Gmina Szydłowo złożyła wnioski na remont kościołów w Szydłowie, Zawadzie, Krępsku, Róży Wielkiej i Skrzatuszu. Oprócz tego gmina chce dokonać termomodernizacji Dziennego Domu Seniora, który mieści się w zabytkowej lokalizacji.

Na początku lipca, wraz z mieszkańcami, świętowałem na odpuście w ujskiej Kalwarii. W tamtejszym kościele św. Mikołaja od lat zabiegali o remont organów. Serdecznie im gratuluję.

Wyrzysk także stawia na kościoły, ale będzie też kontynuować remont ratusza. Również Sanktuarium w Górce Klasztornej znajduje się na liście beneficjentów. A na jakie inwestycje stawiają gminy z powiatu złotowskiego? Także głównie na kościoły. To często najstarsze obiekty w małych ojczyznach. Ale są też szczególne propozycje, jak na przykład historyczna okonecka nekropolia. Kilka inwestycji dostała gmina Trzcianka. Powiat chodzieski postawił na kościół św. Floriana oraz remont zabytkowej części szpitala w Chodzieży. Jeszcze długo by wymieniać.

To świetnie, że dorobek poprzednich pokoleń przekażemy następnym pokoleniom. A malkontentów uspokajam. Trwa nabór na kolejne wnioski inwestycyjne. Świeckie i niezabytkowe.

Marcin Porzucek
Poseł na Sejm RP