Zabytkowe organy w Pile zostaną wyremontowane. Jest szansa, że instrument zagra jeszcze w tym roku

Organy, zwane Królem instrumentów, to niezmiernie złożony i skomplikowany mechanizm (porównywalny często z samochodem), który by działał sprawnie i bez niespodzianek, musi być poddawany regularnym przeglądom, bieżącym naprawom oraz strojeniu. Organy w pilskim kościele św. Rodziny mają prawie 100 lat i wymagają kapitalnego remontu. Jest to koszt ok. 500 tysięcy złotych. Gmina Piła na ten cel przekazuje 400 tys. zł. Pozostałą kwotę musi sfinansować Parafia.

Już w 2012 roku po przeglądzie okazało się, że ich stan nie jest najlepszy. Instrument został uszkodzony przez kołatki, czyli owady, które niszczą drewno. Aby organy w kościele nie zamilkły potrzebny jest kosztowny remont, którego parafia sama nie udźwignie. I tu pojawiła się nadzieja, a raczej pieniądze od samorządu pilskiego, dzięki którym do końca roku ten remont zostanie wykonany przez Jan Drozdowicz Organmistrzostwo z Poznania.

– W ubiegłym roku po rozmowie z wieloma podmiotami, które zajmują się zabytkami uchwaliliśmy program pomocy osobom i instytucjom, które są właścicielami zabytków. Odbył się konkurs, w którym mieliśmy do rozdania w tym roku 450 tysięcy złotych. Wpłynął tylko jeden wniosek na tą sumę, z parafii Świętej Rodziny. Doszliśmy do wniosku, że parafia otrzyma 400 tysięcy, a 50 tysięcy zostawiamy jeszcze w budżecie na potencjalny, kolejny wniosek. Mam nadzieję, że już na wyremontowanym instrumencie będą mogły się odbywać koncerty, a może i festiwal, który byłby wizytówką miasta – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Organy w kościele Świętej Rodziny w Pile zbudowała firma organmistrzowska Paula Voelknera z Bydgoszczy w 1920 r. Instrument posiada 32 głosy, rozmieszczone pomiędzy dwa manuały i wiatrownicę pedałową. Jest również wyposażony w tzw. szafę ekspresyjną II Man. Traktura instrumentu jest pneumatyczno-tłocząca. Organy zostały wpisane do rejestru zabytków (nr rejestru 360/Wlkp/B) przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Od grudnia trwają już prace restauratorsko – konserwatorskie przy zabytkowych organach znajdujących się w kościele parafialnym p.w. Świętej Rodziny w Pile.

– Prace dorywcze nic już nie pomagały i trzeba było wykonać generalny remont. Za organami znajduje się okno, z którego napływały chłód i wilgoć, co było dobrym siedliskiem dla kołatka, który mocno zaatakował ten instrument. Pierwszą rzeczą, którą Salezjanie zrobili to wymienili to okno, co daje podstawę, aby myśleć, że dalsze prace będą skuteczne – mówi Jan Drozdowicz, który wykonuje remont. Organy muszą zostać rozebrane do najmniejszego elementu. Rurek jest parę kilometrów, które trzeba przeczyścić, poprostować, do każdej z rurek są wentyle, różnego rodzaju mieszki. Tu jest prawie 2500 piszczałek. Każdy z elementów musi być gruntownie zrobiony. Wentyle, które są mają skórę, która była zakładana w 1920 roku, to owcza skóra z 17-18 roku. Po tym czasie kurz, wilgoć, wieloletnia praca spowodowała, że te wszystkie elementy są zużyte. Tu są tony kurzu. Części drewniane muszą być najpierw, że tak powiem zadane czymś, co zatruje robaka, a później impregnowane. Nie możemy pozwolić, aby pewne elementy uległy takiej destrukcji, przy których trzeba by wymieniać wiatrownice. Tam są deski, w których otwory są wiercone, co centymetr, jeśli między nimi robak zacząłby przegryzać drewno to będzie powietrze od jednego do drugiego i tego już się nie naprawi.

Marzeniem ks. Proboszcza Zbigniewa Hula jest, aby organy po remoncie zabrzmiały 6 grudnia, kiedy parafia wejdzie w obchody 400-lecia swojego istnienia.

Przy okazji spotkania prezydenta Piły Piotra Głowskiego z ks. Proboszczem Zbigniewem Hulem została podpisana umowa na przekazanie w ramach konkursu miejskiego dotacji na Oratorium przy parafii Św. Rodziny w Pile.

Od jakiegoś czasu Parafia zbiera pieniądze na remont organów. Do tej pory udało się zabrać od ludzi dobrej woli kwotę 56 tysięcy złotych. Dalsza pomoc finansowa, aby uzbierać brakujące środki na ten cel jest mile widziana.

Ofiary można składać do kancelarii parafialnej lub też na numer konta:

Parafia pw. Świętej Rodziny w Pile
ul. Św. Jana Bosko 1
64-920 PIŁA
nr konta: 16-1020-3844-0000-1102-0050-7400
z dopiskiem: Na remont organów

Gorąco zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy.

Sebastian Daukszewicz

zabytkowe_organy00

zabytkowe_organy42 zabytkowe_organy01 zabytkowe_organy02 zabytkowe_organy03 zabytkowe_organy04 zabytkowe_organy05 zabytkowe_organy06 zabytkowe_organy07 zabytkowe_organy08 zabytkowe_organy09 zabytkowe_organy10 zabytkowe_organy11 zabytkowe_organy12 zabytkowe_organy13 zabytkowe_organy14 zabytkowe_organy15 zabytkowe_organy16 zabytkowe_organy17 zabytkowe_organy18 zabytkowe_organy19 zabytkowe_organy20 zabytkowe_organy21 zabytkowe_organy22 zabytkowe_organy23 zabytkowe_organy24 zabytkowe_organy25 zabytkowe_organy26 zabytkowe_organy27 zabytkowe_organy28 zabytkowe_organy29 zabytkowe_organy30 zabytkowe_organy31 zabytkowe_organy32 zabytkowe_organy33 zabytkowe_organy34 zabytkowe_organy35 zabytkowe_organy36 zabytkowe_organy37 zabytkowe_organy38 zabytkowe_organy39 zabytkowe_organy40 zabytkowe_organy41