„Zamość” musi zawalczyć o swoje! Potrzebna jest Rada Osiedla

To czego nie udało się wprowadzić do budżetu obywatelskiego być może ma szansę trafić do budżetu Miasta Piły. Mowa o potrzebach inwestycyjnych osiedla „Zamość”, a tych nie brakuje, o czym można było przekonać się 12 października.

Tego dnia w auli Gimnazjum nr 5 odbyło się spotkanie otwarte członków Komisji Gospodarki Miejskiej oraz Komisji Budżetu i Rozwoju Miasta, któremu przewodniczył radny Rady Miasta Jacek Bogusławski.

– Osiedle „Zamość” jest mi bliskie. Tu mieszkają moi rodzice. Często tam bywam, dlatego znane są mi problemy mieszkańców, z którymi lubię rozmawiać – zaczął radny Jacek Bogusławski, który po przywitaniu przybyłych mieszkańców oraz gości m.in. radnych Rady Miasta Piły, przewodniczącego pilskiego zarządu Związku Międzygminnego „PRGOK” Zygmunta Jasieckiego, komendanta Straży Miejskiej Wojciecha Noska, dyrektora ZDiZ Jerzego Maca, przedstawicieli pilskiej policji, poprosił pracownika Urzędu Miasta o omówienie inwestycji, które trafiły do budżetu obywatelskiego. Jak się okazuje „Zamość” nie ma czym się pochwalić, bo w budżecie obywatelskim – zdobyli minimalną liczbę zadań do realizacji w 2017 r.

W ramach aktualnego budżetu obywatelskiego na „Zamościu” zostanie zrealizowane tylko jedno „małe” zadanie, a mianowicie – Budowa centrum „Sprawnie, zdrowo, rowerowo” przy Szkole Podstawowej nr 2 za 30 tys zł.

Nie ma jednak powodu do zmartwień. Mieszkańcy „Zamościa” chcą zjednoczyć swoje siły i powołać Radę Osiedla. A mają dobry wzór do naśladowania. Mowa o osiedlu Górnym, na którym w ramach budżetu obywatelskiego zostanie zrealizowanych aż 9 zadań(!) (6 osiedlowych i 3 małe). – Zaangażowanie osiedla Górnego jest widoczne od samego początku. Należy je brać za wzór aktywności. Poza tym praca ze szkołami też dała dobry efekt – podpowiedział mieszkańcom „Zamościa” radny Jacek Bogusławski.

Mimo że – jak celnie zauważono w trakcie zebrania – przez „Zamość” przebiega strefa ekonomiczna, dzięki czemu osiedle zyskuje, to i tak jest jeszcze wiele do zrobienia… O remont wręcz prosi się ulica Kaczorska, gdzie konieczna jest budowa kanalizacji deszczowej i chodnika. Poprawić należy infrastrukturę ścieżek między blokami przy ul. Andersa. Niepokoi też ciągły nieporządek przy ul. Ludowej (od strony Walki Młodych) oraz nieestetyczne budynki przy ul. Roosevelta i ul. Ludowej, które nadają się do rozbiórki. W trakcie zebrania mieszkańcy mówili o niewystarczającej ilości miejsc parkingowych przy ul. Roosevelta – Bydgoskiej, jak również apelowali o poprawienie ciągu komunikacji miedzy ul. Tczewską, a ul. Tucholską.

Inna sprawa. Mieszkańcy „Zamościa” sami powinni zapanować nad ładem i porządkiem, na co uwagę zwrócił przewodniczący pilskiego zarządu Związku Międzygminnego „PRGOK” Zygmunt Jasiecki. Na podstawie monitoringu „PRGOK” można wywnioskować, że mieszkańcy wystawiają odpady wielkogabarytowe wówczas kiedy nie jest przeprowadzana zbiórka.

Zebranie zakończyło się po 2,5 h. Przewodniczący Komisji Gospodarki Miejskiej, radny Jacek Bogusławski zapowiedział, że zgłoszone przez mieszkańców interwencje trafią do Urzędu Miasta i będą pretendowały do budżetu miejskiego.

Biuro prasowe RRM JB

zamosc_musi_zawalczyc0

zamosc_musi_zawalczyc8 zamosc_musi_zawalczyc1 zamosc_musi_zawalczyc2 zamosc_musi_zawalczyc3 zamosc_musi_zawalczyc4 zamosc_musi_zawalczyc5 zamosc_musi_zawalczyc6 zamosc_musi_zawalczyc7