Zaniżone odszkodowanie z OC

przeworek_agnieszka_net

W zeszłym miesiącu wracając samochodem z pracy miałem stłuczkę. Nie była to moja wina, kierowca samochodu jadącego za mną nie zauważył, że zamierzam skręcić w lewo, przeoczył włączony kierunkowskaz i z impetem wjechał w moje auto. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale mój samochód dość mocno ucierpiał.

Najgorsze w tym wszystkim było dla mnie to, że zaledwie kilka miesięcy wcześniej kupiłem samochód i tak naprawdę nie zdążyłem się nim nacieszyć. Miałem nadzieję, że ubezpieczyciel zrekompensuje mi tę sytuację wypłacając odpowiednią sumą pieniędzy. Jakież było zdziwienie, gdy zakład ubezpieczeń wycenił moją szkodę na bardzo niską kwotę, w zasadzie nie dającą mi możliwości naprawienia samochodu. Ubezpieczalnia uważa, iż powinienem do naprawy zamiast oryginalnych części użyć zamiennych, a poza tym wartość samego auta również została znacznie zaniżona. Co mam zrobić w tej sytuacji?

Janusz z Ujścia

– Bardzo często się zdarza, że poszkodowany nie jest do końca usatysfakcjonowany wysokością przyznanego mu odszkodowania. Zgodnie z utrwalonym poglądem orzecznictwa odszkodowanie przysługujące od ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej za uszkodzenie pojazdu mechanicznego obejmuje niezbędne i ekonomicznie uzasadnione koszty naprawy pojazdu, ustalone według cen obowiązujących na lokalnym rynku.

W pierwszej kolejności radziłabym skorzystać z możliwości złożenia reklamacji skierowanej do zakładu ubezpieczeniowego. Najlepiej jest wysłać to pismo listem poleconym. Sporządzając odwołanie proszę pamiętać o wskazaniu numeru szkody, numeru polisy i decyzji, z którą się Pan nie zgadza. W przypadku sporu z ubezpieczycielem bardzo przydatna bywa wycena niezależnego rzeczoznawcy, ale nie jest ona wiążąca dla zakładu ubezpieczeń. Proszę jednak pamiętać, że nawet jeżeli ubezpieczyciel zakwestionuje część wyceny to i tak istnieje duże prawdopodobieństwo, iż chociaż w części zmieni swoje stanowisko.

Rozumiem Pana rozgoryczenie związane z zaproponowaniem naprawy auta przy użyciu części zamiennych. Zakłady ubezpieczeniowe często w przypadku starszych samochodów uważają, iż nie ma potrzeby dokonywania napraw za pomocą części producenta, a wystarczy w ich opinii posłużenie się zamiennikami. Wiele zależy od okoliczności, ale jeżeli uda się Panu wykazać, że w aucie były zamontowane oryginalne części to zakład ubezpieczeń w swojej wycenie również powinien uwzględnić oryginały. Tak będzie również w sytuacji, gdy poszkodowany naprawi samochód z wykorzystaniem części oryginalnych i przedstawi fakturę za naprawę.

Pisze Pan, że stosunkowo niedawno doszło do zakupu auta, w takiej sytuacji można rozważyć przedstawienie zakładowi umowy kupna sprzedaży pojazdu, również w ten sposób można próbować udowodnić wartość pojazdu. Zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do udzielenia Panu odpowiedzi w terminie 30 dni. W przypadku, gdy zakład nie uzna Pana stanowiska zawsze można zwrócić się z prośbą o interwencję do Rzecznika Finansowego.

Jeżeli żadne z tych działań nie przyniesie oczekiwanego przez Pana rezultatu koniecznym może okazać się wystąpienie na drogę sądową i w tej sytuacji to sąd oceni, w jakiej wysokości odszkodowanie się Panu należy.

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym dziale mają jedynie charakter informacyjny i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie.