Zapalimy Znicz Pamięci

zapalimy_znicz_pamieci

Pilscy rowerzyści spod znaku SOBÓT NA DWÓCH KÓŁKACH po raz kolejny wezmą udział w akcji  „Zapal Znicz Pamięci”, organizowanej przez Radio Merkury, cztery inne rozgłośnie regionalne Polskiego Radia oraz IPN.

Organizatorzy apelują o zapalenie zniczy w miejscach, w których w październiku i listopadzie 1939 roku Niemcy rozstrzeliwali polskich patriotów. W operacji „Tannenberg” od 1 września do 25 października, w ponad 760 masowych mordach, zginęło 20 tysięcy Polaków. Niemcy chcieli złamać wolę oporu. Ginęli przede wszystkim przedstawiciele inteligencji i powstańcy wielkopolscy.

W latach ubiegłych jeździliśmy do Zelgniewa, Śmiłowa, Jeziorek, na Wzgórza Morzewskie, do Grabówna – przyszedł czas by ponownie, jak osiem lat temu,  spotkać się przy pomniku ALBATROSA (przy Szkole Podstawowej nr 7, róg Wojska Polskiego i Lotniczej) w niedzielę, 23 października, tuż przed południem, bo punktualnie o godzinie 12.00 zapalimy „znicze pamięci” podobnie jak w innych miejscach pamięci na terenie województw wielkopolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego. Następnie wybierzemy się rowerami do Głubczyna, by kolejny „znicz pamięci” zapalić na grobie ks. Maksymiliana Grochowskiego, ostatniego prezesa V dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, więźnia obozu przejściowego ALBATROS w Pile.

Zapraszamy wszystkich, nie tylko rowerzystów,  do udziału w akcji Zapal Znicz Pamięci, przyjdźcie ze zniczami i oddajcie hołd ofiarom sprzed 77 lat – jesteśmy im to winni!

Jan Balcerzak