Zapraszamy na spotkanie w Muzeum St. Staszica

Zapraszamy_na_spotkanie

Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza na nietuzinkowe spotkanie. W najbliższą środę, 20 stycznia, o godz. 18 .00 będzie miał miejsce wykład z cyklu pt. „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Staszicu, ale boicie się zapytać”. Wykład pt. „Chcąc dojść, o czym florentczycy myślą, szpiegowałem po ulicach i placach”. Florencja w „Dzienniku podróży” Staszica wygłosi Maciej Usurski. Wstęp wolny!

Florencja była jednym z trzech włoskich miast, obok Rzymu i Neapolu, w których Stanisław Staszic spędził najwięcej czasu podróżując z rodziną kanclerza A. Zamoyskiego po Italii. Przebywał tutaj od drugiej dekady czerwca do połowy listopada 1790 r. i w maju 1791 r. Miał więc wystarczająco dużo czasu, aby poznać miasto wraz z najbliższą okolica i jego obywateli. Odwiedzał kościoły, galerie sztuki, pałace, bywał w teatrze i w miejscowych szkołach, rozmawiał z F. Fontaną w gabinecie historii naturalnej i anatomii woskowej. Przede wszystkim interesował Staszica stan rolnictwa i rzemiosła, sposób zachowania i charakter mieszkańców stolicy Toskanii, dlatego „szpiegował” ich, aby zasięgnąć jak najwięcej wiadomości. W jaki sposób to robił? Jak zgłębiał naturę i cechy charakteru Florentczyków? Z kim dyskutował? Jaki obraz Florencji i jej mieszkańców pozostawił w „Dzienniku podróży”.

Tego wszystkiego dowiecie się Państwo podczas pierwszej prelekcji w tegorocznym cyklu wykładów pod wspólnym tytułem „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Staszicu, ale boicie się zapytać”.

(SE)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *