Zaroiły się nekropolie. W Pile było podobnie

Dobrze, że również w tym roku było jak w ubiegłym… a nie jak w pamiętnym roku 2020, kiedy cmentarze w okresie Wszystkich Świętych był zamknięte na cztery spusty.
Tym razem było jak Bóg przykazał. Mogliśmy… i to czyniliśmy – oddawać hołd tym co odeszli na drugą stronę tęczy. Czyniliśmy to w zgodzie z wielowiekową tradycją. I mam nadzieję, ba wierzę w to, że wszystko co czyniliśmy w okresie Wszystkich Świętych, albo jak kto woli w Święto Zmarłych, czyniliśmy z potrzeby serca, a nie na pokaz!  

W Grodzie Staszica wszystkie miejsca wiecznego spoczynku zapełniły się oddającymi cześć swoim bliskim, których nie ma już wśród nas. Jednak tradycyjnie największe tłumy pojawiły się na Cmentarzu Komunalnym, gdzie od wczesnych godzin rannych przy mogiłach zbierali się najbliżsi, aby zmówić modlitwę za swoich zmarłych, zapalić znicz czy położyć wiązankę.

Tego dnia, zgodnie z wieloletnią tradycją pojawili się kwestorzy zbierający środki na chlubne cele. Wolontariusze z Towarzystwa pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej wraz ze znanymi osobistościami, m.in. prezydentem Piły – Piotrem Głowskim, wiceministrem Grzegorzem Piechowiakiem, czy radnym Rafałem Zdzierelą kwestowali na rzecz pilskiego hospicjum, a Pilscy Patrioci gromadzili środki na renowację mogił Bohaterów Powstania Wielkopolskiego.

Marek Mostowski

zaroily_sie_nekropolie

zaroily_sie_nekropolie_02 zaroily_sie_nekropolie_03 zaroily_sie_nekropolie_04 zaroily_sie_nekropolie_05 zaroily_sie_nekropolie_06 zaroily_sie_nekropolie_07 zaroily_sie_nekropolie_08 zaroily_sie_nekropolie_09 zaroily_sie_nekropolie_10 zaroily_sie_nekropolie_11 zaroily_sie_nekropolie_12 zaroily_sie_nekropolie_13 zaroily_sie_nekropolie_14 zaroily_sie_nekropolie_15 zaroily_sie_nekropolie_16 zaroily_sie_nekropolie_17 zaroily_sie_nekropolie_18 zaroily_sie_nekropolie_19 zaroily_sie_nekropolie_20 zaroily_sie_nekropolie_21 zaroily_sie_nekropolie_22 zaroily_sie_nekropolie_23 zaroily_sie_nekropolie_24 zaroily_sie_nekropolie_25 zaroily_sie_nekropolie_26 zaroily_sie_nekropolie_27 zaroily_sie_nekropolie_28 zaroily_sie_nekropolie_29 zaroily_sie_nekropolie_30 zaroily_sie_nekropolie_31