Zasiali łąkę kwietną na Bulwarach Châtellerault i do tego samego namawiają innych
Władze miast coraz chętniej inwestują w inicjatywy proekologiczne. W Pile powstają łąki kwietne, które przynoszą miastu wiele korzyści. Są przyjazne środowisku, wspierają dziką przyrodę, a ich utrzymanie kosztuje mniej niż trawników. 20 maja w ramach #kwietnyChallenge RDLP w Pile we współpracy z Miastem Piła zasiali łąkę kwietną na Bulwarach Châtellerault (przy Muzeum Okręgowym w Pile). Na 800 m2 wysiana będzie wyjątkowa kompozycja z 41 kwitnących roślin jednorocznych i wieloletnich.
– Nie jest to pierwsza i nie ostatnia taka łąka w naszym regionie. Chcemy w odróżnieniu od otaczającej nas zieleni wprowadzić więcej kolorów. Sami się Państwo przekonacie w okresie rozkwitu, że np. z pobliskiego mostu widok będzie niesamowity. Na załączonej tablicy jest taka reprezentacyjna paleta podstawowych roślin. Całej palety kwiatów w tym roku jeszcze nie uzyskamy, ale za miesiąc pierwsze efekty powinny być widoczne. Kwitnienie ma być do późnej jesieni. Pasmo to nie wymaga kosiarki spalinowej. To będzie miejsce przyjazne także owadom. My chcemy, aby tym pomysłem zarazić nie tylko samorządowców, ale też stowarzyszenia, organizacje, szkoły, które mają kawałek ziemi i tam wysiać nasiona – mówi Teofil Stępień, zastępca Dyrektora ds. Ekonomicznych RDLP w Pile.
– To już kolejna wspólna inicjatywa zrealizowana z RDLP w Pile którą. Przypomnę, że niedawno byliśmy na odsłonięciu muralu z rybołowem przy ul. Towarowej i tam już rozmawialiśmy o łąkach kwietnych. Ta jest pierwsza a druga będzie niedaleko gdy pobliska barka po przebudowie pojawi się po drugiej strony rzeki. Również te łąki będą służyły naprawdę pszczołom, ponieważ nasza miejska pasieka za moment będzie tu funkcjonowała. Ta pilska łąka niech będzie zachętą dla innych, aby w okolicy również tego typu inicjatywy podejmowały – dodaje Piotr Głowski, prezydent Piły.
Przy okazji do założenia kwietnej łąki nominowano Jacka Gursza Burmistrza Chodzieży, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Zielonej Górze oraz Klub Dobrego Klimatu z Piły.
Warto pamiętać, że łąki kwietne mają wpływ na miejscowe łagodzenie mikroklimatu, wpływają na transpirację wody, zabezpieczają przed erozją gleby, ograniczają negatywne skutki tzw. wysp ciepła występujących na terenie miasta, ale również poprawiają estetykę przestrzeni miejskiej.
Sebastian Daukszewicz
#łąkikwietne #DlaLasuDlaLudzi #Piła