„Zaskórniaki i inne dziwadła, z krainy portfela” – Książka jest O.K!

„Książka jest O.K!” tym razem 28 listopada zawędrowała do czytelników Filii nr 6 w Pile oraz do biblioteki w Kaczorach. Gościem spotkań był pan Daniel de Latour,  ilustrator książek dla dzieci i dorosłych. Było bardzo ekonomicznie. Inspirację do wspólnej zabawy stanowiła, bowiem książka  pt. „Zaskórniaki i inne dziwadła, z krainy portfela. Liczby kultury” autorstwa Grzegorza Kasdepke, do której Daniel de Latour wykonał ilustracje.

Ekonomia to pierwszy krok do zrozumienia zasad, rządzących przysłowiową „krainą portfela”, światem, ale całą planetą – zaznaczył jeden z małych uczestników spotkań.  W czytanej przez ilustratora książce, można było zobaczyć na przykład, jak wygląda manko, będące słoniopodobne, czy inwestycja, która przypomina trochę sarno-psa. Pan Daniel jest chyba pierwszą osoba na świecie, która narysowała deficyt i kredyt.

Czy wszystkie ekonomiczne dziwadła będą uczestnikom dobrze znane i czy nie dadzą się zastraszyć bezrobociu, debetowi czy bankructwu, będą inwestować? – okaże się za kilka, kilkanaście lat. Tymczasem stworzono własne dziwadła ekonomiczne. Wyobraźnia uczestników nie znała granic. Ujawniły się prawdziwe talenty na miarę Franciszki Themerson. Najmłodsi uczestnicy spotkania w Pile zainicjowali według własnego scenariusza, z własnymi stworami ekonomiczny w roli głównej, przedstawienie teatralne. Najważniejsze było w zabawie jednak, że to człowiek panuje nad krainą dziwadeł z portfela i nigdy nie powinien oddać im władzy.

Wydarzenia odbyły się w ramach działań społecznych i artystycznych pilskiej biblioteki pn „Książka jest O.K!. Patronat honorowy sprawują: Franciszek Tamas, Starosta Pilski, Piotr Głowski, Prezydent Miasta Piły Medialny: Fundacja ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”, Polska Sekcja IBBY oraz media lokalne i regionalne. Przedsięwzięcie dofinansowano w br. z dotacji celowej przez Powiat Pilski.

O książce:

„Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. Liczby kultury”

Pan Rysio otwiera Ogród Dziwnych Stworów, w którym umieszcza różne dziwadła z krainy portfela. Do opieki nad zwierzętami oraz prowadzenia ogrodu zatrudnia długiego i chudego Biletera, pękatego Dozorcę oraz rezolutną Praktykantkę. Ich podopieczni – stworzenia, stwory i stworki – stwarzają rozmaite problemy. Na samym początku INWESTYCJA przygniata Pana Rysia, ZAROBKI pracowników wyglądają jak chucherka, a FISKUS buńczucznie szczerzy kły. Wraz z popularnością ogrodu pojawia się w nim coraz więcej mniej kłopotliwych okazów. Wśród nich są: maleńka, pocieszna, włochata kulka z ogonkiem o imieniu ZYSK, mizerna DYWIDENDA oraz szalejące na placu zabaw POPYT i PODAŻ. Aby sprostać konkurencji Pan Rysio decyduje się otworzyć cyrk. Z tej przyczyny musi dokonać INNOWACJI i zainwestować w REKLAMĘ, by przyciągnąć zwiedzających.

Daniel de Latour

Rysuje komiksy, ilustruje książki i czasopisma dla mniejszych i większych. Współpracował lub współpracuje między innymi z „Misiem”, „Świerszczykiem”, „Wysokimi obcasami”. Ma na koncie kilkanaście książek dla dzieci, zilustrowany od deski do deski dwuczęściowy podręcznik do języka polskiego dla gimnazjum (i pojedyncze ilustracje w kilku innych wydawnictwach edukacyjnych), drugą nagrodę w konkursie na komiks Muzeum Powstania Warszawskiego (za komiks „Gołębiarz” o chłopcu, który ginie zastrzelony przez snajpera), trochę ilustracji reklamowych, dwa billboardy i projekt okładki czarnej płyty długogrającej. W wolnych chwilach grywa na harmonii pedałowej. Polska Sekcja IBBY nominowała w br. ilustratora do nagrody graficznej za książkę „Zaskórniaki…”.

I.B

zaskorniaki_i_inne_dziwadła00

zaskorniaki_i_inne_dziwadła07 zaskorniaki_i_inne_dziwadła01 zaskorniaki_i_inne_dziwadła02 zaskorniaki_i_inne_dziwadła03 zaskorniaki_i_inne_dziwadła04 zaskorniaki_i_inne_dziwadła05 zaskorniaki_i_inne_dziwadła06

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *