Zawalidroga dla rolników, czyli ścieżka rowerowa Ujście – Byszki

Od wielu lat istnieje trend, by nie powiedzieć moda, na budowę ścieżek rowerowych. Na zachodzie ów trend funkcjonował już 40 lat temu, a do Polski przyszedł szeroką ławą po roku 90-tym ubiegłego stulecia. Jazda rowerem sprzyja zdrowiu, a zatem czym więcej traktów przeznaczonych dla jednośladów bez silnika tym zdrowsze społeczeństwo. A więc nich powstaje jak najwięcej ścieżek dla bicykli… ale niech budowane będą z głową. Niech sprzyjają całemu społeczeństwu, a nie nobilitują swoich użytkowników, a stają się zawalidrogą dla rolników, którym ograniczają dostęp do ich pól czy posesji.

Właśnie ścieżką tego rodzaju jest (będzie) ścieżka rowerowa łącząca Ujście z miejscowością Byszki. Ów trakt dla cyklistów budowany jest w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład Programu Inwestycji Strategicznych, a za realizację inwestycji odpowiedzialny jest Powiat Pilski.

Paradoks czy kuriozum

Rolnicy będący właścicielami pól i posesji przylegających do ścieżki ujsko-byszkowskiej zostali zaszokowani faktem, że w projekcie nie przewidziano dojazdów do ich działek.

Zastanawiają się jak można realizować jakiś projekt przez zgłoszenie, a nie przez pozwolenie na budowę. Nie było też żadnych konsultacji z właścicielami terenów przyścieżkowych. Przecież szybko, nie znaczy dobrze! Pośpiech wskazany jest wyłącznie przy łapaniu pcheł.

– Jak się zorientowałem, że w projekcie nie uwzględniono wjazdów na nasze pola – istnieje na odcinku prawie 5 km tylko kilka wjazdów, nie do wszystkich pól – poszedłem do pana burmistrza, który zorganizował spotkanie z dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg w Pile Arturem Bąkiem, a ja także zaprosiłem zainteresowanych rolników – mówi jeden z, rolników, któremu ścieżka uniemożliwi wjazd na pola.

Spotkanie wydawało się konstruktywne i rzeczowe, i sprawa dojazdów zostanie rozwiązana. – Wydawało nam się, że w jakiś sposób się dogadaliśmy. Pan burmistrz (Ujścia) nawet powiedział, że jest w stanie dołożyć się do tej inwestycji, żeby stworzyć te dojazdy. Jednak krótko po tym spotkaniu dowiedzieliśmy się, że dyrektor rejonu dróg dostał naganę. Prawdopodobnie z wpisem do akt. Natomiast pan burmistrz otrzymał jakiś dziwny telefon, że jeżeli nie zostawi tej sprawy, to „on” mu pokaże. Były to jakieś dziwne pogróżki ze strony starosty, co burmistrz potwierdził na nieformalnym spotkaniu z naszą delegacją. Powiedział, że nie wie jak to przyjąć, bo praktycznie taki fakt powinien być zgłoszony do prokuratury – opowiada rolnik z gminy Ujście.

Każdy z rolników, któremu ścieżka uniemożliwia dojazd do pola, przed świętami Bożego Narodzenia wysłał pismo do starosty, w którym m.in. wnosi rozważenie uzupełnienia inwestycji o wykonanie wjazdu do działki nr… . uzasadniając wniosek obawą, iż brak odpowiedniego wykonania i utwardzenia wjazdów do tych działek, w momencie zapoczątkowania prac polowych spowoduje zniszczenie niedostosowanej powierzchni do obciążenia, łącznie dochodzącego nawet do 40 ton. W konkluzji pisma autor każdego z nich deklaruje wraz z okolicznymi rolnikami wolę udziału w spotkaniu, którego celem byłoby wypracowanie rozwiązania jak najszybszego zbudowania ścieżki Ujście – Byszki oraz zapewnienia bezpiecznego dojazdu do pola, bez obawy na uszkodzenia ścieżki rowerowej.

Autorzy pism czekają na odpowiedź od starosty, której do tej pory nie otrzymali. Liczą, że starosta się zmityguje i udzieli satysfakcjonującego responsu zgodnie z zapisami KPA. A co dalej, zastanowią się później.

Geodeta przestawia kamienie graniczne!

Nieprzewidzenie w projekcie budowy ścieżki rowerowej wjazdów do przyległych pól jest już samo w sobie panoptikalne. Jednak to wszystko mało, bowiem na dwa dni przed końcem roku na pola dwóch rolników przyjechał geodeta w celu przeprowadzenia czynności wznowienia znaków granicznych określających granice nieruchomości 519/1(droga) z nieruchomościami nr 536 i 538, czyli działki panów Wacława i Zbigniewa. – Geodeta poinformował nas, że przestawia kamienie graniczne w głąb naszych nieruchomości, gdyż według niego są źle ustawione, na co nie wyraziliśmy zgody. Usunął zewnętrzny kamień graniczny, następnie kopał dalej i dokopał się do starego kamienia ze znakami geodezyjnymi (ociosany kamień ze znakiem krzyża) i również go usunął – wyjaśnia pan Wacław, właściciel jednej z działek. – Kamień ten był stabilnie osadzony w żółtym piasku (widać było ewidentnie, że bardzo dawno) i usunął go również. Pod spodem była butelka, którą geodeta prawdopodobnie zbił szpadlem (było szkło) podczas wykopywania kamienia (bardzo ciężko było go usunąć). Wzywaliśmy wielokrotnie geodetę do zaprzestania czynności, gdyż nie wyrażaliśmy zgody na przestawianie kamienia, on jednak kontynuował pracę i chciał wstawić kamień w nowym miejscu. Na chwilę obecną jest dziura przykryta paletą i wszystkie kamienie usunięte – puentuje poirytowany pan Wacław.

Należy dodać, że na miejsce wykopkowej działalności geodety, została wezwana policja, która już bez obecności mierniczego, spisała notatkę służbową.

Konkluzja

Jeżeli ma cokolwiek być robione pro publico bono, niech będzie robione dobrze, czyli z głową. Rolnicy z Gminy Ujście zastanawiają się nie tylko nad kuriozalnym planem budowy ścieżki, ale także nad jej serpentynowatym przebiegiem, wiodącym raz po prawej, raz po lewej stronie. Uważają, że planowanie przejścia przez szosę tuż przed prawie 90-stopniowym zakrętem stwarza niebezpieczeństwo dla rowerzystów.

Zastanawiają się także dlaczego nie jest to ścieżka pieszo-rowerowa, bo przecież zgodnie z przepisami, pieszy nie będzie mógł po niej chodzić, a będzie musiał przemieszczać się dalej szosą. Jak mówią, nie ma się co dziwić, bo to nie pierwsza tego typu wtopa starostwa.

Czy jest jeszcze możliwa zmiana planów i wkomponowanie wjazdów na pola? Czy ich nie będzie, a rolnicy ciężkim sprzętem rozjeżdżą nowo wybudowaną ścieżkę? Obiecują, że tak będą czynić, a na dodatek wezwą policję, informując że mają uniemożliwiony dojazd do swoich posesji.

Co zwycięży – rozum czy głupota, a może kabotynizm?!

Marek Mostowski

zawalidroga

zawalidroga_02 zawalidroga_03 zawalidroga_04 zawalidroga_05 zawalidroga_06 zawalidroga_07 zawalidroga_08 zawalidroga_09 zawalidroga_10