Zbadaj się za darmo!

bezplatne_badania_profilaktyczne

Trwają bezpłatne badania mieszkańców powiatu pilskiego, które mają pomóc we wczesnym wykryciu chorób nowotworowych płuc i oskrzeli, jelita grubego i sutka. Badania realizowane są w ramach projektu pn. „Poprawa zdrowia publicznego i ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu na obszarze powiatu pilskiego – profilaktyka chorób nowotworowych”.

Podstawowym celem projektu jest stworzenie możliwości wczesnego wykrywania chorób nowotworowych i większej skuteczności ich leczenia dla mieszkańców powiatu pilskiego.

– Jak ważna jest profilaktyka chorób nowotworowych nikogo nie trzeba przekonywać, dlatego też zachęcamy mieszkańców powiatu pilskiego do skorzystania z tych badań. Są one całkowicie bezpłatne, ponieważ udało nam się pozyskać na ich realizację dofinansowanie w wysokości 2,2 mln złotych; 85% tej kwoty pochodzi z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a 15% z budżetu państwa. W ramach projektu, do 30 kwietnia 2016 r., może być przebadanych 2500 osób z całego powiatu. Takiej okazji nie można zmarnować – informuje Franciszek Tamas, starosta pilski.

W ramach programu badań profilaktycznych prowadzone są bezpłatne badania w kierunku nowotworów płuc i oskrzeli – dla kobiet i mężczyzn w wieku od 35. do 69. roku życia palących tytoń przez 20 lat oraz osób w wieku od 50. do 69. pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z taką osobą; nowotworu jelita grubego – dla kobiet i mężczyzn w wieku od 50. do 65. roku życia bez objawów i osób w wieku od 40. do 49., które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia z rakiem jelita grubego (rodzice, rodzeństwo, dzieci), a także nowotworu sutka – dla kobiet w wieku od 35. do 49. roku życia oraz kobiet w wieku 65+, u których występował nowotwór inny niż nowotwór piersi. Wszystkie badania wykonuje Szpital Specjalistyczny w Pile.

***
Zgłoszenia na badania przyjmowane są w Szpitalu Specjalistycznym w Pile (kancelaria szpitala, parter, pok. nr D 14), w gabinetach lekarzy rodzinnych, w urzędach miast i gmin całego powiatu pilskiego.

Osoby, które zgłoszą się na badania otrzymają do wypełnienia ankietę. Ankietę można pobrać również na stronie www.zdrowie.powiat.pila.pl. Szczegółowych informacji udziela Wydział Funduszy Pomocowych i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Pile tel. 67 210 93 15 lub Szpital Specjalistyczny w Pile 67 210 62 06.

broszura_ 180 x 180

Agnieszka Matusiak
Starostwo Powiatowe w Pile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *