Zbierają podpisy za niepotrącaniem podatków z emerytury

Polskie Stronnictwo Ludowe rozpoczęło zbiórkę podpisów pod projektem ustawy „Emerytura bez podatku”. Projekt autorstwa posłów PSL zakłada, że emeryci i renciści po wejściu w życie ustawy otrzymaliby „na rękę” świadczenia w wysokości kwoty brutto, czyli bez pomniejszania ich o podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne – w ten sposób emeryci i renciści zyskaliby ok. 20 proc. wartości świadczenia.

27 kwietnia 2018 r. w biurze poselskim, przy ul. 1 Maja w Pile, odbyła się konferencja prasowa Posła na Sejm RP – Krzysztofa Paszyka, Wicestarosty Pilskiego – Stefana Piechockiego oraz Krystyny Hipnarowicz – Wiceprzewodniczącej Zarządu Okręgowego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Okręgowy w Pile, Marii Fojt -Wiceprezes Okręgowego Zarządu w Pile Polskiego Związku Działkowców i Ryszarda Grzelaka – Prezesa ROD Malwa w Pile, na której poinformowano o akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Emerytura bez Podatku”. Według danych GUS w 2017 roku w Polsce było blisko 9 milionów emerytów i rencistów.

– Niestety projekt „Emerytura bez podatku” – który miał poprawić sytuację emerytów i rencistów w Polsce – w Sejmie po raz kolejny przepadł. Inicjujemy obywatelską akcję zbiórki podpisów pod projektem ustawy. Dlaczego? Ponieważ uważamy, że dzisiaj grupą społeczną, której najtrudniej żyje się są emeryci i renciści. Ceny w ostatnich 2-3 latach poszybowały znacząco w górę, a świadczenia socjalne, emerytalne i rentowe pozostały praktycznie na niezmienionym poziomie. Uważamy, że emeryci i renciści powinni również czerpać z owoców wzrostu gospodarczego. O tym, że mamy do czynienia z takim wzrostem gospodarczym nie trzeba nikogo przekonywać. Dziś emerytom i rencistom potrzeba takiego programu 500+ jaki został zaproponowany rodzinom posiadającym dzieci. Dziś na takie 500+ zasługują emeryci i renciści, aby ich kiepski los poprawić. Nie wejdziemy również w żadną koalicję po kolejnych wyborach parlamentarnych, jeśli nie będzie gwarancji realizacji tej ustawy. Cieszę się, że zbiórkę podpisów będziemy prowadzić w Pile z seniorami – emerytami, rencistami, działkowcami – mówi poseł PSL Krzysztof Paszyk.

– Chciałbym zauważyć, że temat emerytur to nie tylko problem seniorów, ale również ludzi młodych. Wszystkim powinno zależeć na tym, aby emerytury były godziwe. Ludzie starsi potrzebują większej opieki i mają więcej wydatków. Nie może być tak, że emeryt, rencista nie ma na opłacenie za prąd, czynsz czy wodę, bo musi wykupić lekarstwa – że stać go tylko na lekarstwa. Oczekujemy wsparcia społecznego tej akcji – dodaje Stefan Piechocki, prezes Powiatowego PSL.

Przypomnijmy. Pierwsze kroki w tej sprawie zostały podjęte już w kwietniu 2017 r. Jednak zaledwie dwa miesiące później PiS odrzucił projekt ludowców. Pomysł PSL ponownie wrócił do Sejmu w grudniu ubiegłego roku. Niestety, ale i tym razem politycy PiS opowiedzieli się przeciwko seniorom. Klub Prawa i Sprawiedliwości postanowił odrzucić projekt już w pierwszym czytaniu.

Akcja zbierania podpisów poparcia dla projektu (wymagane jest, co najmniej 100 tys. podpisów) będzie prowadzona m.in. w biurze PSL ul. 1 Maja 14 w Pile, w pozostałych biurach poselskich Krzysztofa Paszyka, partnerów społecznych i w miejscach, gdzie działają struktury terenowe Polskiego Stronnictwa Ludowego. Koszt projektu szacowany jest na 20 mld zł.

(SE)

zbieraja_podpisy01

Rysunek1 zbieraja_podpisy03 zbieraja_podpisy04 zbieraja_podpisy05 zbieraja_podpisy06 zbieraja_podpisy07 zbieraja_podpisy08 zbieraja_podpisy09