Zdali egzamin – czas na przysięgę wojskową i zakończenie „Ferii z WOT”

Dolaszewo, to tutaj trwa szkolenie podstawowe kandydatów na Terytorialsów. Ochotnicy najtrudniejszy czas mają już za sobą. Dziś zdali egzamin tzw. pętlę taktyczną. Po złożeniu przysięgi wojskowej trafią do swoich macierzystych batalionów w Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej.

 

Strzelanie, ładowanie magazynka na czas, wykonywanie okopu, pokonywanie terenu różnymi sposobami, praca na mapach czy udzielanie pierwszej pomocy na polu walki – to  elementy, których przyszli żołnierze uczyli się podczas „szesnastki” (16-dniowe szkolenie podstawowe). Przed złożeniem uroczystej przysięgi, ochotnicy musieli przejść ostatnią weryfikację, która zakończyła się sukcesem. Szkolenie kończy jednocześnie tegoroczną edycją „Ferii z WOT”, w którym uczestniczyło 85 rekrutów z województwa Wielkopolskiego i Lubuskiego.

 

Tym razem egzamin (tzw. pętla taktyczna) odbył się na lotnisku w Pile. Ostatnie kilkanaście dni rekruci spędzili w dolaszewskich koszarach i w terenie. Egzamin rozpoczął się wczesnym rankiem. Przyszłych Terytorialsów obudził alarm, który był sygnałem do wymarszu w sekcjach (po 12 żołnierzy) do wyznaczonego miejsca, w którym otrzymają od swoich dowódców zadania. Przyszli Terytorialsi muszą pokazać, że potrafią działać w swoich sekcjach i poprawnie przekazują sobie sygnały. Mimo, iż instruktorzy i dowódcy cały czas oceniają rekrutów, nad bezpieczeństwem podczas realizacji ich działań czuwają Duchy. To instruktorzy, którzy tym razem nie udzielają rad, nie pomagają w osiągnięciu celu. Na tym etapie, duch bacznie obserwuje i rozlicza decyzje oraz sposób działania i przekazywania sygnałów przez przyszłych żołnierzy. Reaguje jedynie w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu

 

– Ochotnicy przeszli intensywne szkolenie podstawowe. Dziś musieli stawić się czoła egzaminowi składającemu się z kilkunastu zadań. Trzeba podkreślić, że każdy dzień „szesnastki” to co najmniej kilkanaście godzin spędzonych na ćwiczeniach. Podczas egzaminu sprawdzamy, czego kandydaci nauczyli się w czasie szkolenia. Muszę przyznać, że kandydaci są ludźmi zmotywowanymi do służby i dążą do wyznaczonego celu – mówi ppłk Maciej BETKA, dowódca 122 batalionu lekkiej piechoty w Dolaszewie.

 

Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w sobotę, 24. lutego, o godzinie 12:00, na Placu Wolności w Czarnkowie.  

 

por. Anna JASIŃSKA-PAWLIKOWSKA

Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej