Zdali egzamin z pętli taktycznej – czas na przysięgę wojskową

Dolaszewo, to tutaj trwa szkolenie podstawowe kandydatów na terytorialsów. Ochotnicy najtrudniejszy czas mają już za sobą. Dziś zdali egzamin z pętli taktycznej. Po złożeniu przysięgi wojskowej trafią do swoich macierzystych batalionów.

Strzelanie, ładowanie magazynka na czas, wykonywanie okopu, pokonywanie terenu różnymi sposobami, praca na mapach czy udzielanie pierwszej pomocy na polu walki – to  elementy, których przyszli żołnierze uczyli się podczas „szesnastki” (16-dniowe szkolenie podstawowe). Przed złożeniem uroczystej przysięgi, ochotnicy musieli przejść ostatnią weryfikację, która zakończyła się sukcesem.

Tym razem „pętla taktyczna” odbyła się na lotnisku w Pile. Przystąpiło do niej blisko 40 rekrutów (w tym 8 kobiet). Ostatnie kilkanaście dni spędzili w dolaszewskich koszarach i w terenie. Egzamin rozpoczął się wczesnym rankiem. Przyszłych Terytorialsów obudził alarm, który był sygnałem do wymarszu w sekcjach (po 12 żołnierzy).

– Ochotnicy przeszli intensywne szkolenie podstawowe. Dziś musieli stawić się czoła egzaminowi składającemu się z kilkunastu zadań. Trzeba podkreślić, że każdy dzień „szesnastki”  to co najmniej 12 godzin spędzonych na ćwiczeniach. Podczas egzaminu sprawdzamy, czego kandydaci nauczyli się podczas szkolenia. Muszę przyznać, że są to ludzie zmotywowani do służby i dążą do wyznaczonego celu – mówi ppłk Maciej BETKA, dowódca 122. Batalionu lekkiej piechoty w Dolaszewie.

Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w sobotę, 29. kwietnia, o godzinie 13:00, na Placu Paderewskiego w Złotowie.

por. Anna JASIŃSKA-PAWLIKOWSKA
12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

zdali_egzamin

zdali_egzamin_02 zdali_egzamin_03 zdali_egzamin_04