Zdobywali Gminę Wysoka

Pod patronatem Tętna Regionu

27 maja po raz czwarty odbył się Turystyczny Rajd Samochodowy „Reporter”. W tym roku piętnaście załóg samochodowych w przebraniu w ramach Poznajemy Powiat Pilski pojechało poznać Gminę Wysoka.

Honorowym starterem był Franciszek Tamas – Starosta Pilski i Justyna Dusza – Gunia kierownik Centrum Aktywizacji Osób Starszych i Niepełnosprawnych w Pile. Po przejechaniu wielu kilometrów, po rozwiązaniu wielu zadań i zagadek oraz przeprowadzeniu wywiadów z mieszkańcami, w końcowej klasyfikacji na mecie rajdu w Walachówce okazało się, że ex aequo pierwsze miejsce zdobyła załoga nr 6 i załoga nr 12. W tym Rajdzie nie ważne były miejsce, ale zabawa, integracja, doby humor i mile spędzony czas wśród zadowolonych wszystkich uczestników.

Wszyscy uczestnicy po przybyciu do Gminy Wysoka, zanim ruszyli po zdobywanie punktów w konkurencjach, spotkali się z najwyższą władzą gminy – Burmistrzem Miasta i Gminy „Szeryfem” Markiem Madejem, który zapoznał uczestników rajdu z Gminą Wysoka. Potem już był prawdziwy rajd, podczas którego do zaliczenia było kilka Punktów Kontrolnych (Wysoka, Rudna, Stare, Bądecz, Tłukomy, Czajcze), na których uczestnicy musieli wykazać się swoimi umiejętnościami.

Wśród zadań, które czekały na uczestników było rozwiązanie krzyżówki, rozpoznanie instrumentów na obrazku, rozpoznanie z jakiego drzewa są wskazane na obrazku liście lub igły, czy też wklejenie miniaturki zdjęcia w odpowiednie miejsce na ma mapie. Były również pytania m.in. z którego roku pochodzi pierwsza wzmianka o Wysokiej? Ile sołectw należy do Gminy Wysoka? Od czego wywodzi się nazwa wsi Tłukomy?  Jak nazywa się znany pilski historyk urodzony w Czajczu?

– Zadania nie są trudne, ale wymagają chwili zastanowienia. Jest nas czwórka, więc dajemy sobie radę – mówiła jedna z załóg. – Inna załoga jest już po raz trzeci i jest zadowolona, że w takiej formie może zwiedzić nasz region.- Jestem od wielu lat pilaninem, a nie znam ziem powiatu pilskiego, dlatego z ciekawością w rajdzie uczestniczę. Oprócz rozwiązywania zadań z moją załogą podziwiamy te piękne krajobrazy.

O 12.30 była chwila odpoczynku, czas na kawę, ciasto i rozmowę z gospodarzami danej miejscowości: Jadwigą Nowakowską, Marią Winiarską, Edmundem Fonferek, Bogusławem Turkowiakiem, Stanisławem Mrotekiem. Tam załogi o 13.30 otworzyły tajemnicze koperty, w których znajdowały się zadania do wywiadu. Załogi pytały m.in. jak się żyje mieszkańcom Gminy Wysoka, jak funkcjonuje Bractwo Kurkowe czy jak funkcjonuje OSP w Wysokiej. Na mecie każda załoga zdała relację z tych wywiadów. Najlepiej z tym zadaniem według członków jury poradziła sobie i tym samym zdobyła nagrodę – wywiad w Tygodniku Nowym – załoga nr 9.

W tym roku Turystyczny Rajd Samochodowy „Reporter” wygrała załoga nr 6 w składzie: (Wacław Stępyra, Wanda Stępyra, Maria Andrzejewska, Urszula Nowak Roznowska,) i załoga nr 12 w składzie (Władysław Jędrzychowski, Wiktoria Jędrzychowska, Jadwiga Jenczek, Zenon Jenczek). Drugie miejsce przypadło załodze nr 8 i nr 9, a trzecie miejsce zajęła załoga nr 3. Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami i statuetkami

– Chcieliśmy seniorów wyciągnąć z domu, aby poznali nasz powiat. Znamy takich ludzi, którzy tylko znają drogę z domu na UTW i z powrotem. A podczas Rajdu Samochodowego poznają małą ojczyznę wokół Piły. Robimy to po raz czwarty, przy okazji reklamując te gminy. Pierwsza reakcja włodarzy gminy, po której planujemy przeprowadzić rajd jest taka: a po co wy tu – a jak powiedzieliśmy, o co chodzi to przyjmowali nas z otwartymi rękoma i sercem na dłoni. Udostępniali nam wszystko, co tylko było możliwe i kontaktowali nas z osobami, z którymi uczestnicy przeprowadzali wywiady. W październiku robimy w Pile podsumowanie, na które zapraszamy wszystkich uczestników i gospodarzy, którzy nas gościli w Gminie Wysoka. Jest wyświetlany film, który mój mąż przygotowuje i wspominamy – mówi sędzia główny, Krystyna Plucińska, która z mężem Markiem są pomysłodawcami rajdu.

Tegoroczny rajd zakończyło pieczenie kiełbasek przy ognisku i wspólne śpiewy. Do zobaczenia za rok.

Sebastian Daukszewicz

zdobywali_gmine_wysoka10

zdobywali_gmine_wysoka67 zdobywali_gmine_wysoka11 zdobywali_gmine_wysoka12 zdobywali_gmine_wysoka13 zdobywali_gmine_wysoka14 zdobywali_gmine_wysoka15 zdobywali_gmine_wysoka16 zdobywali_gmine_wysoka17 zdobywali_gmine_wysoka18 zdobywali_gmine_wysoka19 zdobywali_gmine_wysoka20 zdobywali_gmine_wysoka21 zdobywali_gmine_wysoka22 zdobywali_gmine_wysoka23 zdobywali_gmine_wysoka24 zdobywali_gmine_wysoka25 zdobywali_gmine_wysoka26 zdobywali_gmine_wysoka27 zdobywali_gmine_wysoka28 zdobywali_gmine_wysoka29 zdobywali_gmine_wysoka30 zdobywali_gmine_wysoka31 zdobywali_gmine_wysoka32 zdobywali_gmine_wysoka33 zdobywali_gmine_wysoka34 zdobywali_gmine_wysoka35 zdobywali_gmine_wysoka36 zdobywali_gmine_wysoka37 zdobywali_gmine_wysoka38 zdobywali_gmine_wysoka39 zdobywali_gmine_wysoka40 zdobywali_gmine_wysoka41 zdobywali_gmine_wysoka42 zdobywali_gmine_wysoka43 zdobywali_gmine_wysoka44 zdobywali_gmine_wysoka45 zdobywali_gmine_wysoka46 zdobywali_gmine_wysoka47 zdobywali_gmine_wysoka48 zdobywali_gmine_wysoka49 zdobywali_gmine_wysoka50 zdobywali_gmine_wysoka51 zdobywali_gmine_wysoka52 zdobywali_gmine_wysoka53 zdobywali_gmine_wysoka54 zdobywali_gmine_wysoka55 zdobywali_gmine_wysoka56 zdobywali_gmine_wysoka57 zdobywali_gmine_wysoka58 zdobywali_gmine_wysoka59 zdobywali_gmine_wysoka60 zdobywali_gmine_wysoka61 zdobywali_gmine_wysoka62 zdobywali_gmine_wysoka63 zdobywali_gmine_wysoka64 zdobywali_gmine_wysoka65 zdobywali_gmine_wysoka66

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *