Zerwane więzadło u psa
Mam suczkę rasy maltańczyk w wieku 10 lat. Zawsze miała problemy z łapkami. Od miesiąca przestała wchodzić po schodach, a podczas chodzenia przewraca się. Łapkę obciąża w niewielkim stopniu. Wspina się na niej, ale już na łóżko nie wskoczy. Weterynarz powiedział, że trzeba operować, bo ma zerwane więzadło krzyżowe w tylnej łapie. Wyniki krwi ma dobre. Martwi mnie tylko jej wiek, czy to jest bezpieczne? Wiem, że ma nadwagę i powinna schudnąć. Nie wiem, czy poddać ją operacji, czy poczekać, odchudzić i zobaczyć, czy nie będzie lepiej. Jeśli trzeba operować, to jak? Jeden weterynarz mówi o pewnej metodzie, drugi że można to zrobić prościej. Proszę o pomoc. Weronika z Piły.
Pani Weroniko, zerwanie więzadła krzyżowego u psa jest poważnym problemem. Pies, który je zerwał nie jest w stanie obciążyć tylnej kończyny, gdyż staw kolanowy jest niestabilny i bardzo bolesny podczas chodzenia. Dochodzi wówczas do przemieszczania się dwóch sąsiednich kości.
Z tego co Pani pisze wynika, że pani pies najprawdopodobniej może mieć jedynie naderwane więzadło krzyżowe przednie, gdyż obciąża kończynę i nawet wspina się na niej. Trudno do końca jest mi się wypowiadać w tym konkretnym przypadku, gdyż psa nie zbadałem. Niemniej jednak mocno zastanowiłbym się nad ewentualną operacją. Maltańczyk jest małym psem i często w podobnych przypadkach idealnie sprawdza się leczenie zachowawcze, niekoniecznie operacyjne.
Spróbowałbym na razie psa odchudzić i dostarczyć mu chondroprotektorów, które wzmocnią uszkodzony staw i w jakimś stopniu odbudują miejsce, które uległo naderwaniu.
W odchudzaniu idealnie sprawdzają się puszki Obesity dog firmy VetExpert. Pies oczywiście w zależności od wielkości nadwagi, potrafi w krótkim czasie mocno schudnąć, co pozwoli mu na zdecydowanie lepsze poruszanie. Można też podać psu dietę suchą o tej samej nazwie z tym, że diety suche odchudzają wolniej, gdyż w swoim składzie zawierają skrobię, co przekłada się na wyższy indeks glikemiczny. Niestety skrobia w każdej suchej karmie musi występować z uwagi na granulat, do wytworzenia którego potrzebna jest skrobia. Tak więc radziłbym w tym konkretnym przypadku skorzystać z puszek Obesity, gdyż odchudzanie nastąpi szybko. Oczywiście nie należy psa, poza odpowiednią ilością karmy z puszki, dokarmiać.
Dobrze by było, aby podawać psu Sinoqin, który jest bardzo skutecznym chondroprotektorem. W krótkim czasie odbuduje on uszkodzony staw i będzie działał również przeciwzapalnie, co powinno zlikwidować również ból.
Trudno jest mi wypowiadać się dokładnie o tym konkretnym przypadku z uwagi, że jak już mówiłem, psa nie zbadałem. Niemniej jednak warto by było z ewentualną operacją poczekać, dając szansę organizmowi, aby wsparty naszym działaniem mógł sobie z tym schorzeniem poradzić.
Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.
Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl
Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.
Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.
Fot. Źródło: http://dogs-yol.ru/forum/index.php?topic=10095.0