Zespół NA GÓRZE zagra charytatywnie na pilskiej Barce

W sobotę, 4 stycznia 2020 roku w KLUBIE Muzycznym BARKA przy ul. Wodnej w Pile będzie miał miejsce charytatywny koncert zespołu NA GÓRZE – BUDOWA SIEROCIŃCA W UGANDZIE!!! 19:00 (otwarcie Klubu). 20:00 (około) NA GÓRZE.

Wstęp (cegiełka): 25 zł przedsprzedaż / 35 zł w dniu koncertu.

Przedsprzedaż:
– w Klubie,
– w Sklepie RESZKA (Piła, ul. Rogozińska 33)

Po koncercie AFTERPARTY !!! DJ NEON !!!
Godz.: około 22:30 (zaraz po koncercie) do …
Impreza w klimacie rock, reggae, dub, punk, ska, metal, rock’n’roll, pop, …

„NADZIEJA DLA UGANDY”

Stowarzyszenie „Nadzieja dla Ugandy” zostało założone w styczniu 2019 roku pierwotnie pod nazwą Face to Face.

Jego pierwsza nazwa pochodzi od międzynarodowego programu humanitarno-edukacyjnego Face to Face with the World, do którego przystąpiły dwie pilskie szkoły tj. Zespół Szkoł im. Stanisława Staszica i Szkoła Podstawowa nr 2.

Wszystko zaczęło się dużo wcześniej od lekcji online z dziećmi z Ugandy w miejscowości Budaka. Nawiązaliśmy współpracę ze wspaniałym człowiekiem Munyaga Ashirafu, który od wielu lat w bardzo trudnych warunkach opiekuję się grupą ok 80 osieroconych dzieci. Znajomość i ciągła współpraca szybko przerodziła się w przyjaźń.

Podjęliśmy jednogłośną decyzję o budowie domu dla tych porzuconych, osieroconych dzieci. Założyliśmy stowarzyszenie, aby w sposób legalny i oficjalny zbierać środki finansowe na realizację projektu. Na dzień dzisiejszy całkowity koszt budowy takiego budynku (z częścią sypialną, jadalnią, pokojami do nauki i częścią sanitarną) to 240.000 zł.

Na początku sierpnia tego roku nasz team: Regina Wojnicka, Katarzyna Włodkowska i Jacek Wojnicki udał się do Ugandy, aby sprawdzić sytuację na miejscu. Potwierdzić prawdziwość informacji i istnienie tych dzieci. To co zobaczyliśmy tam, zmieniło nasze życie na zawsze.

Jesteśmy zdeterminowani, aby osiągnąć zamierzony cel i dać tym dzieciom prawdziwy dom.

NA GÓRZE

„Grałem z nimi i są rewelacyjni! Na żywo petarda i wulkan energii!” (Pablopavo)

„To, co oni grają i śpiewają jest dla mnie dużo głębsze i więcej warte od tego, co robią gwiazdy lansowane przez wielkie koncerny płytowe. Dla nich muzyka jest wyłącznie towarem do sprzedania. Na Górze to coś więcej niż towar. To prawdziwy underground.” (Litza – Luxtorpeda)

Grupa Na Górze bezkompromisowo pokazuje, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być pełnosprawnymi artystami. Ale… To nie jest zespół stworzony dla terapii – chyba, że mówimy o terapii dla publiczności.

W skład grupy Na Górze wchodzą m.in. osoby, które przez wyrozumiałe społeczeństwo są uznawane za niepełnosprawne. Obok nich, równorzędnie występują muzycy traktowani przez powierzchowne społeczeństwo jako pełnosprawni. Dzięki wspólnej działalności scenicznej postawili pod znakiem zapytania wszelkie tego typu etykietki, dystansując się do nich. Twierdzą, że są ekipą półsprawną 🙂

Co gra Na Górze? Niektórzy określają to jako free rock, inni jako punkand roll, a jeszcze inni jako neo punk. Natomiast samemu zespołowi najbardziej podoba się bezpretensjonalność określeń JarkaSzubrychta(Polityka, Gazeta Magnetofonowa)-ogniskowy punk i JackaŚwiądera(Gazeta Wyborcza) – piosenkowy punk.

Najmocniejszą stroną Na Górze są koncerty, na których ujawnia się ekspresja, żywiołowość jego członków. Z ważniejszych występów warto wymienić koncert w Pradze na festiwalu poświęconym respektowaniu praw człowieka na świecie (dochód przeznaczony na pomoc dzieciom w Czeczenii oraz uchodźcom z różnych państw), a także koncert na Marszu Równości w Poznaniu (demonstracji przeciwko dyskryminacji ze względu na rasę, wyznanie, płeć, ubóstwo, niepełnosprawność, organizowanej przez Skłot Rozbrat).

W sierpniu 2016 grupa Na Górze w otrzymała na okres roku  Złotego Gołębia. Jest to przechodnia statuetka Organizacji Narodów Zjednoczonych, stworzona w 60. rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Otrzymują ją osoby, organizacje, grupy które poprzez swoją działalność zwracają publiczną uwagę na podstawowe prawa godności i szacunku dla każdego człowieka.

Grupa powstała w 1994 roku (w 2008. dwóch muzyków przeszło z niej do zespołu Strachy Na Lachy). Działa niezależnie, ma swoją bazę w Pile, w woj. wielkopolskim. Grała m.in. z zespołami Hey, Kult, Armia, VooVoo… Na jej płytach słychać m.in. Cz. Mozila, Budynia (Pogodno), M. Cieślaka (Ścianka), A. Koreckiego (Tilt), D. Portasza (Jafia)…

Grupa wydaje płyty sama, niezależnie, dzięki społecznościowym finansowaniom.

Joanna Naranowicz

zespol_na_gorze_zagra

zespol_na_gorze_zagra_02 zespol_na_gorze_zagra_03 zespol_na_gorze_zagra_04 zespol_na_gorze_zagra_05 zespol_na_gorze_zagra_06 zespol_na_gorze_zagra_07