Zespół Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigi w Pile z Erasmusem na wyspie El Hierro
W październiku 2015 roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigi w Pile rozpoczęli realizację nowego projektu Erasmus+ „Odnawialna przyszłość – czysta energia dla szczęśliwych pokoleń”.
Projekt dotyczy energii odnawialnej. Przez kolejne dwa lata, wraz z nami, realizować go będą szkoły z Niemiec, Litwy, Hiszpanii i Turcji. Pomysł projektu zrodził się z zaistniałej na świecie potrzeby dywersyfikacji dostaw energii ze szczególnym uwzględnieniem energii odnawialnej. Jego tematyka koreluje z zagadnieniem ochrony środowiska i skutkami globalnego ocieplenia. Celem współpracy między szkołami jest zwrócenie uwagi uczniów i środowisk w poszczególnych krajach na problemy z tym związane. Poprzez wykorzystanie możliwości technologicznych państw, uczniowie zaangażowani w projekt, będą poznawali sposoby pozyskiwania nowych źródeł energii, by chronić środowisko i świat.
Od 16 do 20 listopada 2015 roku, grupa nauczycieli ze wszystkich szkól realizujących projekt, odbyła pierwsze spotkanie w celu opracowania i uszczegółowienia jego działań. Gospodarzem wizyty była hiszpańska szkoła z Valverde, stolicy wyspy El Hierro położonej na Oceanie Atlantyckim. El Hierro to najmłodsza, najmniejsza i najsłabiej znana wyspa kanaryjskiego archipelagu oraz najdalej wysunięta na zachód część Hiszpanii. Jednym z najważniejszych projektów wdrażanych obecnie przez władze jest Gorona del Viento, czyli plan przekształcenia El Hierro w pierwszą na świecie wyspę w całości wykorzystującą odnawialne źródła energii. W tym celu wybudowano potężną elektrownię wodno-wiatrową. Ekolodzy stawiają El Hierro za wzór godny naśladowania. Wizyta w tej elektrowni dała początek realizacji naszego projektu.
Uczniowie, rodzice i nauczyciele hiszpańskiej szkoły przygotowali wiele ciekawych prezentacji na temat pozyskiwania energii odnawialnej, a także trudności gromadzenia wody słodkiej. Na południe od Valverde znajduje się najważniejszy zabytek przyrody na El Hierro – Święte Drzewo Garoé czczone przez rdzennych mieszkańców wyspy. Jego wyjątkowość polegała na gromadzeniu na liściach wilgoci z chmur powstających w wyniku cyrkulacji wiatrów pasatowych. Krople spadające z liści były zbierane jako woda pitna. W pobliżu Garoé do dziś można zaobserwować małe, głębokie sadzawki gromadzące wodę. Dało to początek nowej technologii pozyskiwania wody pitnej. W wysokich partiach gór budowane są specjalne siatki zbierające wodę z mgły.
Pierwsze spotkanie partnerskie projektu ukazało nam nowe technologie pozyskiwania energii odnawialnej. Zostaliśmy po królewsku przyjęci przez włodarzy wyspy, pracowników szkoły, uczniów i nauczycieli. Kolejnym etapem działań będzie przyjęcie partnerskich szkół w Pile oraz zaprezentowanie pozyskiwania energii odnawialnej w naszym regionie i państwie. Już poczyniliśmy pracę nad realizacją wypracowanych działań projektu, a także programem przyjęcia gości w maju 2016 roku.
Dominika Wróbel