Zjednoczona Lewica protestuje przeciw wszelkim aktom przemocy

Coraz częściej piętnuje się wrogie zachowania wobec przedstawicieli innych nacji i wyznań.  Pod koniec września również w Pile doszło do nieprzyjemnej sytuacji w jednym z pilskich klubów muzycznych, gdzie padły niecenzuralne słowa skierowane do zagranicznych studentów z PWSZ, którzy przebywają w Pile ramach wymiany Erasmus. 7 października, Jan Lus, przewodniczący wielkopolskich struktur Unii Pracy, kandydat Zjednoczonej Lewicy do Sejmu, na konferencji prasowej poruszył temat „Analiza zachowań ksenofobicznych wśród części pilan a wizerunek i rozwój naszego miasta.

Jan Lus uważa, jak większość społeczeństwa, że młodzież powinna mieć zagospodarowane inne pola działania a nie uciekać się do przemocy.

– Tworzymy tu społeczeństwo jeszcze nie do końca zintegrowane w tym sensie, że nie czuje się gospodarzem tej ziemi. Niepokoi nas, że będąc tutaj przesiedleńcami tolerujemy u siebie odruchy ksenofobi, czyli strachu przed obcym. Pamiętać też należy, uwzględniając statystykę emigracji, że co piętnasty pilanin, czyli ok. pięciu tysięcy pilan przebywa za granicami naszego kraju. Dlatego protestujemy przeciwko wszelkim aktom przemocy w tamtych krajach na naszych rodakach, bo często są to nasi znajomi, rodzina. Tym bardziej, że w PWSZ w Pile również gościmy studentów zagranicznych – mówi Jan Lus, kandydat do Sejmu z listy Zjednoczonej Lewicy. – Jest niepokojące, że ci studenci spotykają się u nas z objawami nietolerancji, a hasło „White power” zahacza o najgorsze objawy rasizmu. Uważamy, że nie ma żadnego powodu żeby dzisiaj nie zaprotestować przeciwko takim praktykom. Jeśli dziś nie zaprotestujemy, to jutro możemy mieć poważny problem. Nie możemy tolerować takich zachowań. Otrzymałem również informację, że podczas biegu Philipsa zdarzyło się, że młody człowiek wybiegł koło czarnoskórego biegacza krzycząc – „goń czarny, dawaj czarny”. Jednak chyba wstydził się swojego zachowania, bo po okrzykach uciekł za budynek. Gdyby był w grupie to pewnie nie wstydziłby się i dalej by to robił z innymi – puentuje Jan Lus.

(SE)

zjednoczona_lewica_protestuje00

zjednoczona_lewica_protestuje01

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *