Złota Natalia Madaj w pilskim ZSG

Szczęśliwy ten, kto w czwartek 08 września 2016 r. w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile, mógł uczestniczyć w niecodziennym, historycznym i jedynym w swoim rodzaju wydarzeniu. Tego dnia trybuny „pękały w szwach”, brakowało miejsc dla tłumu zainteresowanych. Nigdy dotąd mury pilskiego Gastronomika nie podejmowały tak wyjątkowego gościa, który zaszczycił Szkołę przyjęciem zaproszenia.

Około godziny 10.00 wrzeniem braw, okrzykami radości, przy dźwiękach trąbek i innych gadżetów aktywnego kibica, licznie zgromadzona społeczność szkolna powitała polską medalistkę XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, finalistkę wioślarskich regat olimpijskich – Natalię Madaj, która dzieląc sukces z Magdaleną Fularczyk-Kozłowską w dwójce podwójnej na dystansie 2000 m, miesiąc temu wywalczyła w Brazylii złoty medal.

Tytułem wstępu, gościa powitał przedstawiony przez Nauczyciela Wychowania Fizycznego ZSG – p. Joannę Harendę krótki rys biograficzny dziś polskiej reprezentantki światowego formatu, a niegdyś skromnej, utalentowanej dziewczyny z sąsiedniego Szydłowa. Ks. Jacek Pływacz, główny organizator spotkania, jednocześnie kolega z dzieciństwa naszej mistrzyni, przypomniał zgromadzonym najważniejszy występ w finale, zaprezentował chwile radości ze zwycięstwa, które jeszcze raz na chwilę udzieliły się całej sali.

Dopiero teraz, gdy łezka wzruszenia zakręciła się już każdemu w oku, Dyrektor ZSG – p. Urszula Mrall oficjalnie powitała szanownego gościa, przybyłych na tę okazję gości honorowych: Starostę Pilskiego – p. Eligiusza Komarowskiego, Dyrektora Wydziału Oświaty – p. Łucję Zielińską i Członka Zarządu – p. Mirosława Pierko oraz wszystkich pozostałych zgromadzonych na widowni uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i zainteresowanych rodziców.

Tu wreszcie głos zabrała główna bohaterka wydarzenia – p. Natalia Madaj. Serdecznie wszystkich przywitała, podziękowała za ciekawą formę przyjęcia i opowiadając o sobie, trudach w drodze do sukcesu, o radości spełnionych marzeń, swoją szczerością, naturalną radością oraz swobodą wypowiedzi, od razu zdobyła sympatię publiczności.

Takie wydarzenie, oczywiście stanowi niepowtarzalną okazję do uzyskania jak największej ilości ciekawych informacji o gościu, szczególnie tych, których jeszcze media nie podały. W tym celu, młodzież przygotowała i za pośrednictwem Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego – Arkadiusza Skuzy, przedstawiła swój zestaw pytań do p. Natalii. Mistrzyni nie miała łatwego zadania. Opowiadała o trudnej i pracowitej drodze do kwalifikacji olimpijskiej, o problemach z dopingiem i słabościami zawodników, jakie widywała w sporcie na poziomie światowym, opisywała swoje codzienne życie w roli zawodniczki i zwykłej młodej kobiety, ujawniała plany na przyszłość, zachęcała do uprawiania sportu, zwłaszcza wioślarstwa, wyjaśniała tajemniczo brzmiące terminy, tj. hasło „żuraw” czy wykonanie „raka” wiosłem, a nawet musiała opowiedzieć historię o duchowym wsparciu i kibicowaniu Księdza Jacka. Atmosfera na widowni zrobiła się niemal domowa. Do odpowiedzi na pytanie – jak połączyć trening z nauką?; przyłączył się również Pan Starosta, któremu nieobce są doświadczenia sportowe w życiu, choć w innej dyscyplinie. W swej wypowiedzi podkreślił, iż każdy wysiłek w dążeniu do szczytnego celu jest wart wielu poświęceń, a efektem wytężonej pracy w realizacji swoich pasji nie muszą być wysokie wyniki sportowe, natomiast hart ducha, wytrwałość i inne ukształtowane cechy zawodnika, przydają się w pokonywaniu wszelkich trudności w życiu. Poza tym wciąż nie traci na wartości mądre powiedzenie, że: „ruch rzeźbi umysł”. W szkole gastronomicznej nie mogło również zabraknąć pytań dotyczących zagadnień dietetycznych. Okazało się, że pytania wymagały dłuższej odpowiedzi, a Pani Natalia chętnie i fachowo je rozwijała. Powstał w ten sposób krótki wykład, którego uczniowie słuchali z zapartym tchem.

To nie koniec atrakcji w tym pamiętnym dniu. Nauczyciel Wychowania Fizycznego w ZSG – p. Maciej Szymański, przygotował stanowisko z dwoma profesjonalnymi ergonometrami wioślarskimi, które wypożyczyła nam zaprzyjaźniona pilska uczelnia PWSZ. Chętni uczniowie pod okiem fachowca mogli spróbować swych sił w wiosłowaniu na czas, dowiedzieć się jak używać sprzętu prawidłowo i efektywnie.

Później p. Natalia rozdała mnóstwo autografów, kolejka nie miała końca, każdy chciał sobie zrobić zdjęcie ze sławą polskiego sportu. Nauczyciel Bibliotekarz – p. Krzysztof Bruzda nie zapomniał o pamiątkach dla szkoły i tę historyczną chwilę uwiecznił nie tylko na zrobionych fotografiach, ale również wpisując fakt do kroniki szkolnej i wraz z p. Joanną Harendą tworząc pamiątkowe tablo, oczywiście wszystko z autografami gościa.

Na zakończenie p. Natalię czekały dwie kulinarne niespodzianki, które Pani V-ce Dyrektor Violetta Schött przygotowała z zaangażowanymi uczniami. Pierwsza to: słodki torcik w kształcie łodzi wiosłowej z wiosełkami i dwoma babeczkami w środku symbolizującymi dwie waleczne kobiety, a druga to: poczęstunek w wersji fit ze zdrowym koktajlem, tartą oraz pożywnymi koreczkami.

To niezwykłe wydarzenie już na zawsze pozostanie w pamięci uczestników, a p. Natalia Madaj na stałe wpisze się w historię Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile.

K.B

SONY DSC

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *