Złotów. 300 tysięcy złotych w rękach mieszkańców

zlotow_300_tys_zl

Pole do disc golfa, modernizacja boiska i strzelnicy, pole golfowe, ogród sensoryczno-edukacyjny, kolorowy plac zabaw – to tylko niektóre z pomysłów mieszkańców Złotowa zrealizowane do tej pory ze środków przeznaczonych na budżet obywatelski. Ruszyła V edycja Złotowskiego Budżetu Obywatelskiego – do 20 sierpnia mieszkańcy mają czas na zgłoszenie swojej inicjatywy popartej 20 podpisami innych Złotowian.

– Złotów to jego mieszkańcy, to oni wiedzą najlepiej, co jest potrzebne, aby w naszym mieście żyło się zdrowo, bezpiecznie i komfortowo – mówi burmistrz Złotowa Adam Pulit. – Dlatego już po raz piąty dajemy mieszkańcom możliwość zdecydowania, na co przeznaczymy 300 tys. zł ze złotowskiego budżetu. Zależy mi, aby każdy złotowianin i każda złotowianka mieli możliwość realizowania w przestrzeni miejskiej swoich pasji, aby lubili spędzać tu czas wolny, aby sami gospodarowali tym, co jest naszą wspólną własnością. Dlatego zapraszam mieszkańców do dzielenia się swoimi pomysłami, na to jak urządzić Złotów i na co wydać miejską kasę, pochodzącą głównie z ich podatków – zachęca Adam Pulit.

Zasady Złotowskiego Budżetu Obywatelskiego są proste. Każdy mieszkaniec może zgłosić dowolny pomysł na twarde zadania inwestycyjne lub miękkie działania (takie jak np. wydarzenia, festiwale, warsztaty) poprzez wypełnienie prostego formularza on-line i uzyskanie poparcia 20 mieszkańców dla swojej inicjatywy. W formularzu należy opisać proponowane przedsięwzięcie i je uzasadnić, wskazując m.in. jakie korzyści przyniesie mieszkańcom i jak wpłynie na ich życie w Złotowie. Ważne, aby wskazać lokalizację dla projektu i przedstawić także wstępny, szacunkowy kosztorys działania, który będzie potem weryfikowany przez miejskich urzędników. Wartość zgłaszanego projektu nie może przekraczać 75 tys. zł. Na wypełnienie formularza mieszkańcy Złotowa mają czas do 20 sierpnia. W razie pytań lub wątpliwości mogą liczyć na pomoc Urzędu.

– Bardzo się cieszę, że każdego roku wpływa do nas kilkanaście propozycji mieszkańców na działania, które warto zrealizować w przestrzeni miejskiej – mówi Adam Pulit, burmistrz Złotowa. – Jestem także dumny z wysokiej frekwencji mieszkańców w głosowaniu organizowanym w ramach Złotowskiego Budżetu Obywatelskiego – w 2019 roku oddano niemal 4000 tys. głosów, zaangażował się co 5. złotowianin. To jasno pokazuje, że nasi mieszkańcy chcą mieć wpływ na to, co się dzieje i co się buduje w Złotowie, chcą współdecydować o przeznaczeniu miejskich pieniędzy. Jestem przekonany, że i w tym roku zgłoszonych zostanie kilkanaście niezwykle oryginalnych pomysłów, które są dla nas cenną wskazówką, czego oczekują od nas mieszkańcy. Zapraszam wszystkich złotowian do zaangażowania się w 5. edycję budżetu obywatelskiego – powiedz nam, na co mamy przeznaczyć nasze wspólne pieniądze! – zachęca Adam Pulit.

Zgłoszone przez mieszkańców inicjatywy do 20 sierpnia, zostaną potem poddane weryfikacji. Spełniające wymagania formalne projekty zostaną zaprezentowane 24 września, a od 25 września ruszy miejskie głosowanie. Wybrane przez mieszkańców przedsięwzięcia będą realizowane w 2022 r.

UM w Złotowie