Złotów. Cztery prawa jazdy zatrzymane

zlotow_cztery_prawa

Nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn poważnych zdarzeń drogowych. Pomimo zaostrzenia przepisów, w dalszym ciągu policjanci zatrzymują kierowców, którzy jadą zdecydowanie szybciej, niż zezwalają przepisy. Tylko jednego dnia funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego na terenie powiatu zatrzymali czterech kierowców, którzy rażąco przekroczyli prędkość w obszarze zabudowanym.

W pierwszy weekend października, w trakcie jednej służby, aż czterech kierowców straciło uprawnienia do kierowania pojazdami. Wszyscy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50km/h w obszarze zabudowanym.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami za rażące  przekroczenie (powyżej 50 km/h) dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym przewiduje się zatrzymanie dokumentu prawa jazdy w trakcie przeprowadzanej kontroli drogowej. Dokument ten przesłany zostanie do właściwego starosty, który wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma ten dokument – za pierwszym razem na 3 miesiące. Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami. Ponadto na kierującego nałożony zostaje mandat karny i przypisane do jego ewidencji zostają punkty karne.

Rekordzista tego dnia (1.10) w miejscowości Lędyczek w obszarze zabudowanym poruszał się z prędkością 110 km/h przy obowiązujących 50. Tak jak pozostali zatrzymani kierowcy zatrzymani za przekroczenie prędkości o + 50 km/h, stracił uprawnienia do kierowania pojazdami na trzy miesiące. Na kierującego Hondą, nałożono mandat karny w wysokości 1500zł, a do jego konta przypisano 13 punktów karnych.

Policjanci przypominają, że teren zabudowany to szczególny obszar, w którym jest większy ruch pieszych i rowerzystów. Dlatego ograniczenia prędkości powinny być tam szczególnie respektowane przez kierowców.

mł.asp. Damian Pachuc
KPP Złotów