ZŁOTÓW. Nowe oblicze kaplicy
Zakończył się I etap prac remontowo-konserwatorskich przy dawnej ewangelickiej kaplicy cmentarnej w Złotowie
Wzniesiony w 1906 r. w stylu neogotyckim obiekt jest materialnym świadectwem historii miasta i istniejącej tu od 1642 r. gminy ewangelickiej. Po 1945 r. budynek pełnił funkcję kostnicy, od połowy lat 90-tych XX w. był nieużytkowany. W 2017 r. został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych.
Właścicielem kaplicy jest Gmina Miasto Złotów, która podjęła działania mające na celu ratowanie tego niszczejącego zabytku i przywrócenie jego pierwotnego wyglądu. Prace przeprowadzone na podstawie pozwolenia wydanego przez Delegaturę WUOZ w Pile obejmowały wymianę pokrycia dachowego na dachówkę karpiówkę, ręczne oczyszczenie ceglanych elewacji, wymianę wtórnej stolarki drzwiowej na nową drewnianą oraz renowację ślusarki okiennej wraz z uzupełnieniem oszklenia.
Kolejnym etapem będzie renowacja wnętrza kaplicy – oczyszczenie posadzki, konserwacja zachowanej ornamentalnej dekoracji malarskiej na pseudokolebkowym stropie oraz konserwacja i odtworzenie pierwotnej polichromii ścian znajdującej się pod wtórnymi powłokami malarskimi.
Po remoncie budynek zostanie przekazany w użytkowanie Muzeum Ziemi Złotowskiej.
Źródło Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków
fot. Kinga Kłysz , Iwona Żerebiło