Złotów. „Odjazdowa kolekcja rowerowa Dariusza Górznego”

11.08.2022 (czwartek), godz. 17.00 w Zagrodzie Krajeńskiej w Złotowie odbędzie się otwarcie wystawy czasowej „Odjazdowa kolekcja rowerowa Dariusza Górznego”. Zapraszamy!

Na wystawie – zorganizowanej w Zagrodzie Krajeńskiej w Złotowie – zaprezentujemy rowery i akcesoria rowerowe z I poł. XX wieku z kolekcji Dariusza Górznego. Dariusz Górzny – miłośnik starych rowerów – na co dzień mieszka w Jastrowiu, gdzie przy dawnym Zespole Szkół Technicznych gromadzi swoją kolekcję.

Dawne rowery mają przewagę nad tymi produkowanymi współcześnie. Przede wszystkim nieporównywalna jakość wykonania i precyzja – skórzane siodełko, zawieszone na trzech sprężynach, bardzo dobrze amortyzowane. Rower był wygodny, a balonowe opony powodowały, że nie było czuć nierówności podczas jazdy.

W Zagrodzie Krajeńskiej zaprezentujemy kilkanaście rowerów wyprodukowanych w okresie międzywojennym. Na wystawie zobaczyć będzie można m.in.: stuletni rower na drewnianych kołach, lampy i dzwonki rowerowe. Ekspozycje uzupełni kilka dzwonków, lampy i tablice rejestracyjne, które wypożyczyli również Tadeusz Stecyk, Tadeusz Grzesiak i Krzysztof Adamcewicz. Wystawę wzbogacą także powiększone zdjęcia miłośników rowerów z lat 30. XX wieku ze zbiorów muzealnych. Atrakcją wernisażu będzie zabytkowy bicykl Pawła Kowalczyka ze Złotowa.

Muzeum Ziemi Złotowskiej

zlotow_odjazdowa

zlotow_odjazdowa_04 zlotow_odjazdowa_02 zlotow_odjazdowa_03